Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 122 901 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Witaj, Strudzony Wędrowcze, który idziesz w stronę Światłości. Usiądź i poklikaj sobie. Ciut atrakcji zapewniam ja tobie.

Zaproszenie do Lublińca na "Zaduszki poetyckie 2014 -Jan Nikodem Jaroń"

piątek, 17 października 2014 18:04

Wstęp do opowiadań dla dzieci i rodziców

wtorek, 14 października 2014 9:55

Okładka Szubarga.jpg

 

Krótko i na temat
– czyli o opowiadaniach Wiesławy Szubargi


Wiesława Szubarga, której opowiadania Szanownym Czytelnikom niniejszym oddajemy do rąk, posiada niewątpliwy dar: potrafi w krótkiej formie literackiej: w mini-opowiadaniach, zawrzeć sedno przekazu, słowem trafić w dziesiątkę wyrysowaną na tarczy serca, zarówno dziecka jak i dorosłego czytelnika.
Literatka z Mosiny zbierała doświadczenie literackie, publikując swe opowiadania m.in. w „Małym Przewodniku Katolickim”, wydawanym przez Księgarnię św. Wojciecha w Poznaniu. Cieszy więc fakt, że pani Wiesława od wielu lat piórem służy najmłodszym, prezentując przy tym wartości chrześcijańskie, stricte katolickie. Taka twórczość nie tylko zasługuje na uznanie, pochwałę, ale także na promocję.
Dziś Wiesława Szubarga zaprasza nas do literackiego stołu zastawionego przez 19 krótkich opowiadań. Warto zasiąść przy tym stole, zarówno dzieciom jak i dorosłym, by przekonać się jak pyszne są to duchowe potrawy.
Być może wstęp do książki powinien pisać nie literat, ale pedagog, który – jestem pewien – potrafiłby wymienić wszystkie walory edukacyjne opowiadań pani Szubargi.
Pozostając jednak przy odczytaniu literackim prozy literatki z Mosiny, trzeba przyznać, że uniknęła ona przerostu treści nad formą. W krótkiej, skondensowanej formie przekazała problemy i treści istotne dla każdego dziecka i jego rodziny.
Posługując się tytułem jednego z opowiadań, mogę śmiało powiedzieć, że pani Wiesława dużo dobrego zrobiła dla dzieci, a także dorosłych, pisząc swoje utwory, publikując je w prasie, a teraz w wydaniu książkowym, uzupełniając napisane wcześniej opowiadania o zupełnie nowe.
Akcja opowiadań, co możemy wywnioskować po ich tytułach, rozgrywa się zarówno w szkole jak i w domu rodzinnym ucznia. Autorka prezentuje pewne zdarzenia, sytuacje klasowe, szkolne i domowe, które przeżywa każdy uczeń, z jego odwiecznym, naczelnym dylematem: „Po co się uczyć?”.           Wiesława Szubarga jest wnikliwą obserwatorką życia dzieci w wieku szkolnym. Dlatego opowiadania przez Nią napisane należy odczytać pozytywnie nie tylko w warstwie literackiej, polonistycznej, ale także w psychologicznej. Pani Wiesława jawi się jako wytrawny psycholog, znawczyni dziecięcych wnętrz, by nie powiedzieć konkretnie: dusz, bo pani Wiesława jest człowiekiem wierzącym, dostrzegającym Boga w zwykłych, prozaicznych wydarzeniach życia codziennego ucznia i jego rodziny. Dzisiaj, kiedy lansowane są wątpliwej jakości wartości życia rodzinnego, Ona trzyma się mądrości Krzyża i nauczania Kościoła i dlatego w swych opowiadaniach przekazuje wartości ewangeliczne.                                                    Niewątpliwie zauważyć należy, że uroku książce dodają cudnej urody grafiki autorstwa Elżbiety Bieńko-Kornackiej. Piękna grafika zatem uzupełnia piękną prozę, tworząc miłą w odbiorze, dla każdego wiekowo czytelnika, pozycję książkową.


Edward Przebieracz
Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
Lubliniec, 23 IX 2014


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Spotkanie z pisarzem Edwardem Przebieraczem w Bibliotece w Kośmidrach

piątek, 03 października 2014 11:05

   Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawonkowie Klaudia Kubica zaprosiła mnie do filii tej biblioteki w Kośmidrach na spotkanie autorskie z dziećmi miejscowej szkoły podstawowej.

  W środę, 1 X 2014 r., po przybyciu przeze mnie do biblioteki w Kośmidrach zostałem zaskoczony iście profesjonalnym przygotowaniem się dzieci i gospodarza imprezy w osobie bibliotekarki Felicji Mańki, do spotkania ze mną. Na wielkiej tablicy korkowej, umieszczonej na ścianie, zatytułowanej „Spotkanie z pisarzem” nie sposób było nie zauważyć mojego zdjęcia i  zamieszczonych tam niektórych wierszy, do których dzieci wykonały piękne ilustracje.

Kosmidry Spotkanie z pisarzem Tablica.JPG

   Przed biurkiem, które przygotowane było specjalnie dla mnie, zaprezentowane zostały niektóre książki, czy te opracowane przeze mnie, czy mojego autorstwa, jak również niektóre wiersze mojego autorstwa.

Spotakanie z pisarzem Stolik.JPG

   Na spotkanie ze mną przybyły panie bibliotekarki z pozostałych filii pawonkowskiej biblioteki: z Lisowic i Gwoździan. Obecne były także panie dyrektorki miejscowego przedszkola i szkoły podstawowej.

   W spotkaniu uczestniczyły dzieci miejscowej szkoły podstawowej z klas III, V i VI. Trzecioklasiści przygotowali krótki program artystyczny, w którym zaprezentowali historię powstania książki.

                                     Dzieci o ksiązce.JPG

   Dzieci uważnie słuchały mojej opowieści o tym, jak dzisiaj powstaje książka, jakie są poszczególne etapy jej powstania od narodzenia się pomysłu w głowie aż po kupno publikacji w księgarni. Jako wydawca zwróciłem uwagę na poszczególne etapy przygotowania książki w wydawnictwie jak i zaangażowanie wielu osób w powstanie książki (korektor, redaktor techniczny, ilustrator, fotograf).

                                      słuchacze dzieci.JPG

                         Dzieciom przeczytałem  własną bajkę pt. „Na łące”,

                                                   czytam bajkę  Na łące.JPG

wspomniałem o właśnie wydanych "Wierszach przebranych", o sukcesie poetyckim w Kruszwicy, trudach i rozkoszach pisania i wydawania...

   Na zakończenie spotkania „podstawowi”  słuchacze zadawali sporo pytań na temat mojej twórczości  jak i spraw związanych z wydawaniem książek (np. jak długo piszę jeden wiersz, czy moja córka – uczennica kl. VI – też pisze, co córka sądzi o moim pisaniu). Dzieci najbardziej zaskoczone były, że książki które opracowuję w Lublińcu, wędrują za granicę, nie tylko do krajów europejskich, ale także do USA, Kanady, Australii, a nawet Japonii.

                                                   kwiaty od dyr biblioteki Kosmidry.JPG

   Dostałem nawet piękny bukiet róż od gospodyni spotkania w bibliotece Pani Felicji Mańki.

Z paniami bibliotekarkami.jpg

Z paniami bibliotekarkami.

 

Edward Przebieracz

Lubliniec, 3 X 2014

 

 


Podziel się
oceń
4
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Promocja „Wierszy przebranych” Edwarda Przebieracza w Krakowie

wtorek, 30 września 2014 13:22

   To niewątpliwy zaszczyt dla każdego piszącego, nie tylko pochodzącego z tzw. prowincji, prezentować publicznie swoją twórczość w Krakowie.

 

przed pomnikiem Mickiewicza.JPG

Na zdjęciu: z żoną Czesławą przed pomnikiem Wieszcza na krakowskim rynku; autor zdjęcia: RÓŻA BARGIEL

 

  Mnie ten zaszczyt spotkał w niedzielę 28 września 2014 r., kiedy to promowałem swój najnowszy zbiór wierszy Wiersze przebrane. Wybór wierszy z lat 1991-2011 w „PSALM-ie”: Podziemnym Salonie Artystyczno-Literacko-Muzycznym, mieszczącym się przy parafii Matki Bożej Różańcowej przy ul. Nowosądeckiej 41, w Krakowie-Piaskach Nowych.

  Spotkanie ze mną prowadził sprawca całego zamieszania, tj. wyboru mych wierszy z dotychczasowych 4 tomików, naukowiec Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Marek Mariusz Tytko.

 

Rozpoczyna promocję dr Tytko.JPG

  

   Przy krakowskiej publiczności, koneserach poezji, którzy przyjechali nawet z Tychów, a także mojej Rodzinie (żonie, dzieciach i szwagierce Róży) próbowałem odpowiedzieć szczerze i prosto na zadawane mi przez prowadzącego pytania o wierze, patriotyzmie i poezji.

 

Parę tomików kupiono.JPG

 

Parę egzemplarzy tomiku zakupiono...

 

   Promocja książki, która trwała 2 godziny i zakończyła się wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego, była nagrywana i niebawem zaprezentuję ją Państwu w wersji video.

   Organizator promocji udostępni także zdjęcia z imprezy.

 

Autor zdjęć z "PSALMU": CZESŁAWA PRZEBIERACZ
(bez brody: Edward Przebieracz, z brodą: dr Marek Mariusz Tytko)

 

Edward Przebieracz

Lubliniec, 30 IX 2014


Podziel się
oceń
7
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zaproszenie do Krakowa na wieczór autorski Edwarda Przebieracza

środa, 24 września 2014 8:34

Podziemny Salon Artystyczno-Literacko-Muzyczny („PSALM”) przy Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych, ul. Nowosądecka 41, zaprasza do Auli św. Jana Pawła II w Domu Parafialnym, w ramach cyklu „Poezja religijna”, na spotkanie z Edwardem Przebieraczem, poetą, autorem wielu almanachów poezji religijnej, wydawcą, dyrektorem Wydawnictwa św. Macieja Apostoła z Lublińca (diecezja gliwicka). Utwory z najnowszego tomu pt. „Wiersze przebrane, Wybór wierszy z lat 1991-2011” w wykonaniu Autora, następnie rozmowa o wierze, patriotyzmie i poezji z red. Edwardem Przebieraczem, którą poprowadzi dr Marek Mariusz Tytko (UJ).

 Termin: niedziela, dnia 28 września 2014, godz. 19.00 (do ok.21.00), wstęp wolny. Dojazd: tramwajami nr 70, autobusami nr 164, 204, 244, przystanek: Piaski Nowe.

PSALM grafika.jpg

 

Aktualne informacje na www.parafiapiaskinowe.pl w zakładce PSALM


Podziel się
oceń
6
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

czwartek, 23 października 2014

Licznik odwiedzin:  48 193  

O moim bloogu

Publikacja wierszy religijnych.Myśli i rozważania pod Krzyżem. Prowadzenie warsztatów literackich.Pomoc (korekta,skład komputerowy, kontakt z Wydawnictwem) w wydaniu tomiku poetyckiego lub innej książ...

więcej...

Publikacja wierszy religijnych.Myśli i rozważania pod Krzyżem. Prowadzenie warsztatów literackich.Pomoc (korekta,skład komputerowy, kontakt z Wydawnictwem) w wydaniu tomiku poetyckiego lub innej książki.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 48193
Bloog istnieje od: 982 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl