Bloog Wirtualna Polska
Są 1 138 322 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Witaj, Strudzony Wędrowcze, który idziesz w stronę Światłości. Usiądź i poklikaj sobie. Ciut atrakcji zapewniam ja tobie.

Poeta lubliniecki na Ziemi Lublinieckiej: DPS "Kombatant" w Lublińcu

sobota, 31 stycznia 2015 11:57

Poeta lubliniecki na Ziemi Lublinieckiej: 

Dom Pomocy Społecznej "Kombatant" im. św. Rafała Kalinowskiego w Lublińcu

 

 

W środę 29 I 2015 na zaproszenie dyrekcji oraz PIOTRA PASIAKA - instruktora kulturalno-oświatowego DPS "Kombatant" w Lublińcu, animatora lublinieckiego życia kulturalnego, dziennikarza, gościłem ze swoją poezją w w/w Domu. 

 

DSCN0182.JPG


Pierwszym moim pozytywnym zaskoczeniem była duża ilość mieszkańców Domu, którzy przybyli na spotkanie ze mną.
Drugim pozytywem pobytu był fakt ujawnienia się 2 miejscowych talentów poetyckich. Okazało się bowiem, że pani Irena i pan Stanisław piszą wiersze i publikują je w gazetce "Wiarus", wydawanej przez DPS.
Trzecia miła niespodzianka to przeprowadzony ze mną wywiad do wspomnianej gazetki. Przeprowadzający wywiad okazał się również człowiekiem uzdolnionym literacko, piszącym wiersze, a także ciekawą prozę. Pana tego zaprosiłem do współpracy literackiej i edytorskiej ze mną osobiście jak i z Wydawnictwem św. Macieja Apostoła.

 

Podziękowanie z Kombatanta.jpg

 

Zdjęcie z DPS: PIOTR PASIAK

 

Edward Przebieracz
Lubliniec, 31 I 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Poeta lubliniecki na Ziemi Lublinieckiej: BIBLIOTEKA W KOŚMIDRACH

piątek, 30 stycznia 2015 9:54

Poeta lubliniecki na Ziemi Lublinieckiej:
BIBLIOTEKA W KOŚMIDRACH

 

We wtorek 27 I 2015 roku, na zaproszenie bibliotekarki FELICJI MAŃKA, byłem gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Kośmidrach. 

 

DSCF8723[1].JPG


Po raz drugi gościłem w progach tej oświatowej instytucji i po raz drugi zostałem mile zaskoczony wspaniałą organizacją imprezy, iście rodzinną atmosferą panującą podczas mojego spotkania z czytelnikami, a przede wszystkim niespodzianką, jaką przygotował dla mnie Organizator (a raczej: Organizatorka).
Okazało się bowiem, że dzieci z miejscowej szkoły podstawowej: Sebastian Kubica, Karolina Kubica, Milena Bronder i Natalia Smyła nauczyły się na pamięć moich wierszy, które z wielkim przejęciem i zaangażowaniem zaprezentowały przed licznie zgromadzoną publicznością.

 

DSCF8720[1].JPG

 

Nadmienić w tym miejscu wypada, że na spotkanie ze mną przybyli miłośnicy poezji nie tylko z Kośmider, ale także z Pawonkowa, Gwożdzian, Koszwic, Lisowic i Lublińca.

 

DSCF8724[1].JPG


Kolejną niespodzianką była prezentacja moich wierszy z tomiku "Wiersze przebrane. Wybór wierszy z lat 11991-2011" przez aktorki lublinieckiego "Teatru po pracy". Panie: Krystyna Podleśka, Małgorzata Frankowska i Marta Kmieć (na zdjęciu w pierwszym rzędzie, przed stołem), niczym wytrawne, profesjonalne aktorki, wspaniale interpretowały po kilka moich utworów.
Było super! Z wrażenia nie wiem jak smakował mi poimprezowy sernik.

 

Autor zdjęć: FELICJA MANKA, Kośmidry

 

Edward Przebieracz

Lubliniec, 30 I 2015


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Kolejna publikacja Edwarda Przebieracza w miesięczniku parafialnym "U Oblat"

poniedziałek, 26 stycznia 2015 11:09

Kolejna publikacja w miesięczniku parafialnym "U Oblat"

 

Miesięcznik Parafii pw. św. Stanisława Kostki (Misjonarze Oblaci) w Lublińcu nr 1/2015 (styczeń) na s.15 zamieścił mój artykuł pt."Madonna z długa szyją".

Drodzy Parafianie!
Pisemko do końca lutego do nabycia w kancelarii parafialnej.

Polecam tym bardziej, że pismo naprawdę prezentuje się, nie tylko pod pod względem edytorskim (pełen kolor, papier kreda), ale również merytorycznym, na ocenę celujący. Bardzo ciekawe artykuły, dobrej jakości zdjęcia, troska o estetykę pisma, dobry poziom literacki prezentowanych tekstów, młody zespół redakcyjny to niewątpliwie walory miesięcznika, którego opiekunem jest o. Tomasz Woźny OMI, a redaktorem naczelnym Dominika Mazal-Dłubała.
W zespole redakcyjnym m.in.mój kolega redakcyjny z "Ziemi Lublinieckiej", znakomity historyk Krzysztof Kanclerz, czy zasłużony miejscowy pedagog Maria Banduch.

 

Madonna z długą szyja u Oblat.jpg

 

Edward Przebieracz

Lubliniec, 26 I 2015


Podziel się
oceń
4
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Lekcja o książce dla młodzieży Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lublińcu

piątek, 23 stycznia 2015 19:21

Lekcja o książce dla młodzieży Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lublińcu

 

W czwartek 15 stycznia 2015 gościłem w szkole ponadgimnazjalnej SOSW w Lublińcu prowadząc lekcję dla młodzieży klas "P".

 

poeta z młodzieżą.jpg

 

Opowiedziałem uczniom jak powstaje książka. Omówiłem szczegółowo jej drogę: od autora do czytelnika, przybliżając pracę wydawnictwa i drukarni. Jako ciekawostkę zaprezentowałem książki wydane w różnych formatach: od miniaturki do ogromnego albumu.

 

 

ksiązki.JPG

 

Zaciekawiona tematem młodzież zadawała liczne pytania.
W podziękowaniu za edytorską lekcję otrzymałem laurkę i prezent - zakładkę do książki samodzielnie wykonaną przez uczniów.

 

podziękowanie.JPG

 

Zdjęcia: RAFAŁ DZIWIS - nauczyciel SOSW

 

Edward Przebieracz
Lubliniec, 23 I 2015


Podziel się
oceń
5
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Pierwsza książka Wydawnictwa św. Macieja Ap. w 2015 ze Wstępem Edwarda Przebieracza

wtorek, 20 stycznia 2015 12:11

Pierwsza książka Wydawnictwa św. Macieja Apostoła w 2015 z moim Wstępem

 

Opowiadanie Pelargonie, którego autorką jest pani WIESŁAWA SZUBARGA zam. Mosina, to pierwsza pozycja wydawnicza Wydawnictwa św. Macieja Apostoła w 2015 roku (a 26. od początku działalności w Lublińcu, czyli od 2 stycznia 2014 roku).Grafika na okładce: ELŻBIETA BIEŃKO-KORNACKA.
Książka została wydana w formacie B6 i liczy 80 stron. Pozycja idealna do damskiej torebki, do podróży.

 

Prezentuję Państwu Wstęp do książki, który napisałem w 2014:

 

Po wydanej z sukcesem (I wydanie: październik 2014, II wydanie: listopad 2014) książce Wiesławy Szubargi „To, co najważniejsze. Opowiadania dla dzieci i rodziców”, tym razem prezentujemy prozę Autorki z Mosiny przeznaczoną dla bardziej dojrzałego czytelnika.
Miłośników pelargonii, uprzejmie informuję, że książka ta nie jest poradnikiem uprawy i hodowli tych pięknych kwiatów, ani też nie jest żadną inną publikacją z zakresu ogrodnictwa. Choć oczywiście pelargonie w tekście są obecne i dla jej bohaterek to kwiaty ważne, to jednak odgrywają one w prezentowanej prozie rolę drugoplanową, będąc jedynie motywem, wokół którego rozgrywają się wydarzenia,
Jak najkrócej zachęcić Cię, Szanowny Czytelniku, do lektury niniejszego opowiadania?
Niewątpliwym jego atutem jest, zastosowany przez Autorkę, ciekawy zabieg prozatorski. Wiesława Szubarga zbudowała bowiem strukturę swego prozatorskiego przekazu z dwóch części – następujących jedna po drugiej. W dwóch odsłonach opowiadania narratorkami są dwie różne kobiety, których drogi życiowe w pewnym momencie się zbiegły.
Egzystencjalne opowiadanie „Pelargonie” przepojone jest wiarą, nadzieją i miłością. Porusza trudne problemy życia zwyczajnych ludzi: relacje sąsiedzkie, układy rodzinne, koleżeństwo, przyjaźń, małżeństwo, rodzinę, chorobę, alkoholizm, wdowieństwo...
To jest następny, wielki plus tej małej formatowo książki: nie fantastyczne opisy urojonych postaci zza siódmej góry i ich iście herkulesowe czyny, lecz problematyka ludzi z krwi i kości, problematyka typowo polska, w której każdy z nas: czytelników, może odnaleźć jakieś, mniejsze czy większe, odniesienia do własnego życia.
Wiesława Szubarga zdała literacki egzamin z prozy podwójnie: najpierw jako autorka opowiadań dla dzieci, obecnie jako pisarka tekstu adresowanego dla – jak to sama określiła w e-mailu do Wydawnictwa św. Macieja Apostoła – czytelnika dojrzałego.

 

Edward Przebieracz
Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
Lubliniec, 8 XII 2014

 

Szubarga Pelargonie OKŁADKA.jpg


Podziel się
oceń
8
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

niedziela, 1 lutego 2015

Licznik odwiedzin:  54 623  

O moim bloogu

Publikacja wierszy religijnych.Myśli i rozważania pod Krzyżem. Prowadzenie warsztatów literackich.Pomoc (korekta,skład komputerowy, kontakt z Wydawnictwem) w wydaniu tomiku poetyckiego lub innej książ...

więcej...

Publikacja wierszy religijnych.Myśli i rozważania pod Krzyżem. Prowadzenie warsztatów literackich.Pomoc (korekta,skład komputerowy, kontakt z Wydawnictwem) w wydaniu tomiku poetyckiego lub innej książki.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 54623
Bloog istnieje od: 1083 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl