Bloog Wirtualna Polska
Są 1 173 503 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Witaj, Strudzony Wędrowcze, który idziesz w stronę Światłości. Usiądź i poklikaj sobie. Ciut atrakcji zapewniam ja tobie.

Słowo wstępu Edwarda Przebieracza do zbioru opowiadań Grzegorza Kopca "Fałszywy dekret.Opo

czwartek, 26 listopada 2015 9:04

Słowo wstępu Edwarda Przebieracza do zbioru opowiadań Grzegorza Kopca "Fałszywy dekret.Opowiadania zakazane"

 

Słowo wstępu


Grzegorz Kopiec –
lublinieckiej literatury
złoty chłopiec
– napisałem na Facebooku tuż po rozstrzygnięciu konkursu literackiego dla mieszkańców Lublińca pt. „Nieznana lubliniecka legenda”, w którym to konkursie Grzegorz Kopiec otrzymał główną nagrodę za legendę „Fałszywy dekret”. Jako literat i juror konkursu ogłoszonego przez prowadzone przeze mnie Wydawnictwo św. Macieja Apostoła nie miałem nawet cienia wątpliwości, której z 64 osób biorących udział w konkursie przyznać palmę pierwszeństwa.
Konstrukcja fabuły i nietuzinkowe rozwiązanie opowiadań mieszczących się w gatunku thiller/horror, to niewątpliwie mocne strony krótkiej prozy informatyka z Lublińca. Czytanie „opowiadań zakazanych”, w których rozpoznać można ślady dobrych duchów klasyków literatury grozy, na czele ze Stephenem Kingiem, to czas obcowania ze świetną polską współczesną prozą.
Przyłączam się do życzeń burmistrza miasta Lublińca Edwarda Maniury, który obejmując patronatem niniejszą książkę napisał: „początkującemu pisarzowi życzę dalszego rozwoju twórczego, uznania ze strony czytelników oraz wielu lokalnych i ogólnopolskich sukcesów w dziedzinie literatury”.
Szanowny Czytelniku! Po przeczytaniu niniejszego, debiutanckiego zbioru opowiadań Grzegorza Kopca nie będziesz dziwił się, że z całego serca wierzę, iż sukcesy literackie lublinieckiego twórcy nie tylko staną się jego udziałem, ale, że kiedyś o Autorze „Fałszywego dekretu” będzie można napisać:
Grzegorz Kopiec –
polskiej literatury
złoty chłopiec.


Edward Przebieracz
Lubliniec, 12 VIII 2015

 

jpg Okładka Fałszywy dekret.jpg

 


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Prowadziłem promocję książki Grzegorza Kopca „Fałszywy dekret. Opowiadania zakazane”

środa, 25 listopada 2015 15:23

Prowadziłem promocję książki Grzegorza Kopca „Fałszywy dekret. Opowiadania zakazane”

 

  W sobotnie popołudnie 21 XI 2015 w Zamku Lublinieckim miała miejsce promocja debiutanckiego zbioru opowiadań mieszkańca Lublińca Grzegorza Kopca pt. „Fałszywy dekret. Opowiadania zakazane”.

 

Grzegorz Kopiec.jpg

 

Na promocję, którą miałem zaszczyt prowadzić, przybyło ok. 80 osób, nie tylko z Lublińca i Ziemi Lublinieckiej.

 

 

Publiczność.jpg

 

Wśród przybyłych nie zabrakło rodziny Autora (żona Arletta, rodzice Irena i Wojciech, teściowie Mariola i Dariusz Szymanek, siostra Wioleta z rodziną, babcie Jadwiga i Krystyna), a także ważnych osób miasta Lubliniec, obecny był prezes Towarzystwa św. Edyty Stein o/Lubliniec Sylwin Bechcicki, dyrektor MDK Agata Woźniak-Rybka i burmistrz miasta Lubliniec Edward Maniura, który objął książkę swym burmistrzowskim patronatem.

 

burmistrz na rozpoczęcie.jpg

 

 

Patroni medialni książki to portale internetowe: Lubliniec. info, Horror Masakra, Horror.com.pl, Okiem na horror, Kostnica.

  Grzegorz Kopiec odpowiadał na pytania prowadzącego promocję,

 

rozmawiamy.jpg

 

a także na pytania publiczności i przeczytał fragmenty 2 opowiadań. Niespodziankę dla Autora, którą było mini-opowiadanie z Grzegorzem Kopcem w roli głównej, przygotowała i przeczytała Maria Dziuk z Kochanowic. Promocję uświetnił mini-koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Mirosława Góreckiego, poety i muzyka z Knurowa, związanego z Ziemią Lubliniecką, a konkretnie z Pawełkami.

 

 

Górecki i grafika.jpg

 

Dodać wypada, że w promocji książki żywo uczestniczył burmistrz Edward Maniura, który kilkakrotnie włączał się w omawiany temat i puentował go w pełen humoru sposób.

 

burmistrz i Grzegorz.jpg

 

  Do Autora po zakończeniu promocji ustawiła się długa kolejka po autografy.

 

 

autografy.jpg

 

Można było także na osobnym stoisku nabyć książki Wydawnictwa św. Macieja Apostoła, w tym 2 z literackim udziałem Grzegorza Kopca: „Nieznaną lubliniecką legendę” oraz publikację antymagiczną „Piątek, trzynastego”.

  Wydawnictwo św. Macieja Apostoła bardzo dziękuję pani Danieli Stier za umożliwienie promocji książki Grzegorza Kopca na pięknym  Zamku Lublinieckim.

    Grzegorz Kopiec „Fałszywy dekret. Opowiadania zakazane”, Wydawnictwo św. Macieja Apostoła - Lubliniec, październik 2015. Wstęp Edward Przebieracz, grafika Joanna Lubiewska. Książka wydana w formacie A5, s.160, oprawa twarda, zakładka (wstążeczka, cena 20 zł.

    Książkę można nabyć w księgarni MBP, w księgarni „Księgarenka” ul. Mickiewicza 7, w Wydawnictwie św. Macieja Apostoła ul. Kołłątaja 1, poprzez strony internetowe: www.grzegorzkopiec.pl oraz www.wydawnictwomacieja.blogspot.com 

    Informacje, zdjęcia, materiał video z promocji książki można znaleźć w sieci:

http://lubliniec.info/artykul/8977/promocja-ksiazki-falszywy-dekret

http://lubliniec.naszemiasto.pl/artykul/falszywy-dekret-opowiadania-zakazane-grzegorza-kopca,3579202,artgal,t,id,tm.html

 

Zdjęcia: KINGA I JAROSŁAW KUBICIEL  - Studio Fotografii „Atelier”, Lubliniec

 

Edward Przebieracz

Lubliniec, 25 XI 2015


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Wstęp Edwarda Przebieracza do tomiku wierszy Julii Kaczmarzyk "Poezja mej duszy"

wtorek, 24 listopada 2015 13:05

Julia Kaczmarzyk

– poetycka perła Ziemi Lublinieckiej

 

Pierwszy raz z poezją gimnazjalistki Julii Kaczmarzyk (wtedy uczennicy kl. II gimnazjum w Ciasnej, obecnie kl. III) zetknąłem się organizując przez prowadzone przeze mnie Wydawnictwo św. Macieja Apostoła z siedzibą w Lublińcu Konkurs Jednego Wiersza pt. „Ziemia Lubliniecka”, który miał miejsce w Gminnym Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach 12 XII 2014 roku1.
Julia w powiatowym konkursie zaprezentowała wiersz promujący Ziemię Ciaśnieńską pt. „Jestem jej częścią”2, którym to utworem nie tylko zwyciężyła w swojej kategorii wiekowej, tj. w kategorii gimnazjum, ale także w kategorii open, pozostawiając daleko w tyle grono poetów dorosłych, z których kilku zamieszczało już swe wiersze w publikacjach o zasięgu ogólnopolskim.
Podsumowując kochanowicki konkurs stwierdziłem, że warto było go zorganizować tylko po to, by ujawnił się publicznie niebywały talent Julii Kaczmarzyk. Od pierwszego czytania przez Julię swego wiersza byłem przekonany, że mam do czynienia z prawdziwą poetycką perłą Ziemi Lublinieckiej.
Param się literaturą w różnej jej odmianie już od niemal ćwierć
...........................
1 Edward Przebieracz „Konkurs Jednego Wiersza „Ziemia Lubliniecka” rozstrzygnięty!”, w: Magazyn Społeczno-Kulturalny „Ziemia Lubliniecka”, nr 1/2015 (kwiecień), s. 6-7.
2 Magazyn Społeczno-Kulturalny „Ziemia Lubliniecka”, nr 2/2015 (wrzesień), wiersz na okładce.

wieku3 i wiem, co piszę: Julia Kaczmarzyk to nie tylko wielki talent i nadzieja poezji ziemi lublinieckiej, czy szerzej: śląskiej, ale także i poezji polskiej.
Z radością podjąłem pracę nad przygotowaniem do wydania debiutanckiego tomiku Julii Kaczmarzyk. Nie tylko dlatego, że po Jej zwycięstwie w Kochanowicach publicznie zaproponowałem laureatce wydanie zbioru wierszy, nie tylko dlatego, by ukazała się kolejna publikacja Wydawnictwa św. Macieja Apostoła w serii „Regionalia lublinieckie”4, ale przede wszystkim dlatego, by pokazać Polsce, że prawdziwy talent nie zna barier. Prawdziwa perła, by zaświecić pełnym swym blaskiem, nie musi pochodzić z Krakowa czy z Warszawy, nie musi uczęszczać do renomowanych, prywatnych szkół, lecz może pojawić się gdziekolwiek, w tym przypadku w publicznym gminnym gimnazjum, w małej śląskiej miejscowości o nazwie Ciasna.
Jestem bardzo ciekaw dalszego rozwoju niebywałego talentu młodej poetki. Z całą pewnością dołożę wszelkich starań, by na drodze literackiego rozwoju Julii pomóc. Przekonany jestem bowiem, że posiada one wszelkie predyspozycje ku temu, by ewangeliczny talent na niwie literackiej pomnożyć wielokrotnie. Aby przyniósł on obfity owoc dla pożytku ludzi i na chwałę Boga.
Jaka jest zatem poezja Julii Kaczmarzyk?
Najkrótszą recenzją byłoby chyba zdanie, że jest to niebywale dojrzały tomik wierszy młodocianej Autorki z Ciasnej. A tak poważnie: Julia Kaczmarzyk w swym debiutanckim zbiorze wierszy gimnazjalnych prezentuje przede wszystkim pesymistyczną wizję współczesnego człowieka, którego doczesną egzystencję „pokrywa rdza”. Źródeł zagrożeń szczęśliwego bytu ludzi na ziemi jest wiele, ale najbardziej niebezpieczne są te, które przychodzą nie z zewnątrz, lecz z wnętrza człowieka („od środka gniję”). To utwory o przemijalności ludzkiego życia, ale także o szukaniu sensu życia, radości i istnienia, o poszukiwaniu motywacji działania,
...........................
3 przebieracz.bloog.pl
wydawnictwomaciejablogspot.com/Regionalialublinieckie

którą jest miłość.
Miłość to kolejny wieki temat podjęty przez Julię do poetyckiej wiwisekcji. Wrażenie nie tylko na krytyku literackim robi zwłaszcza „List do M”. Erotyk ten to poetycki majstersztyk, vademecum nie tylko dla początkujących poetek próbujących w poetyckim słowie wypowiedzieć swe uczucia do ukochanego mężczyzny. Julia, mimo młodego wieku, potrafi zauważyć blaski, ale i cienie miłości płci przeciwnej (podkreślam tą oczywistość w dzisiejszych czasach promujących każdą miłość „kochającą inaczej”). Poetka zdaje sobie sprawę, że czasem miłość od nienawiści oddziela cienka linia, iż i prawdziwa miłość może nagle przemienić się w strach i nienawiść.
Wiele wierszy z tomiku można długo analizować i chwalić. Nie mogę jednak pominąć utworu, od którego – jak powiedziała Autorka – wszystko się zaczęło. „Jestem jej częścią” – to wspaniały, poetycki hymn uwielbienia swojej małej Ojczyzny: Ziemi Ciaśnieńskiej. Wiersz ten, otwierający niniejszy zbiór, to lektura obowiązkowa dla każdego mieszkańca tej ziemi.
Choć nad Julią „unoszą się poezje znakomite” (utwór „Wiersz”), to jednak poetka cierpi, gdyż „nikła jest szansa poety na zrozumienie”. Droga Julio! Choć z reguły „ludzie niewrażliwi na kunszt są” to jednak warto karmić ich dobrym słowem! Dobry wiersz to zarazem dobry uczynek, który odkładany jest w niebiańskiej skrzyni naszego Ojca. Dobry wiersz może być bowiem jak chleb: każdy może się nim nakarmić do syta. Dlatego warto pisać!

 

Kaczmarzyk Poezja mej duszy Okladka jpg.jpg

 

 

Edward Przebieracz
Lubliniec, 13 X 2015


Podziel się
oceń
7
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Prowadziłem promocję tomiku wierszy Julii Kaczmarzyk "Poezja mej duszy"

poniedziałek, 23 listopada 2015 14:42
 
 Promocja tomiku wierszy Julii Kaczmarzyk "Poezja mej duszy"

 

W piątkowe popołudnie 20 XI 2015 w Gimnazjum w Ciasnej k. Lublińca miała miejsce promocja debiutanckiego zbioru wierszy uczennicy kl. III miejscowego gimnazjum JULII KACZMARZYK pt. "Poezja mej duszy".

 

Julia.JPG

 

Na promocję, którą miałem zaszczyt poprowadzić,

 

 

ja i Julia.JPG

 

przybyło ponad 40 miłośników poezji, nie tylko z Ziemi Lublinieckiej, ale także z Bytomia czy z Częstochowy, na czele z panią sekretarz Gminy Ciasna Aldoną Pogodą i przewodniczącym Rady Gminy Henrykiem Plutą.

 

 

Publiczność.JPG

 

Patronat nad książką objął wójt Gminy Ciasna mgr inż. Zdzisław Kulej. Obecna była także Rodzina Autorki, z rodzicami: Jolantą i Gerardem włącznie.
Prowadzący zaprezentował sylwetkę poetycką młodej Autorki, po czym zadawał Jej pytania, na które Julia Kaczmarzyk z dużą dozą swobody i humoru odpowiadała. W dalszej części promocji pytania do młodej poetki kierowała także publiczność. Wszystkim obecnym bardzo podobał się program artystyczny: montaż muzyczno-poetycki oparty na wierszach Julii Kaczmarzyk, który przygotowali uczniowie z Gimnazjum w Ciasnej pod okiem wicedyrektor Małgorzaty Gzdyl.

 

montaż.JPG

 

Promocji towarzyszyła wystawa grafik młodego twórcy: Marcela Ligusa, którego kilka prac znalazło się w promowanym tomiku.

 

Julia i Ligus.JPG

 

Tomik wierszy wydany został w twardej oprawie, z zakładką (wstążeczką), liczy 46 stron, format A5, cena 15 zł.
Wstęp do tomiku: Ewa Nowak, Edward Przebieracz
Grafika: Marcel Ligus

 

Zamówienia: wydawnictwomacieja@gmail.com

 

Prezentuję jeden z zamieszczonych w tomiku wierszy Julii Kaczmarzyk:

 

Ona


Skrywa wiele barw,
tworząc z nich obraz siebie.
Budzi się wciąż nieoswojona.


Niczym niewyjaśniona zagadka,
ukrywa swe oblicza.
Chroni je przed ciekawością.


Serce swe zamyka
w klatce,
by nie odleciało.


Pragnie pozostać
górą lodową
zwartą,
niewzruszoną…


Spogląda na mnie
oczyma pełnymi
szklistego połysku.


Zasypiając w swej samotności
śnię o niej…

 

                       Zdjęcia z promocji: EWA NOWAK

 

Edward Przebieracz
Lubliniec, 23 XI 2015

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Podziel się
oceń
9
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Super Soyka w Kochanowicach

poniedziałek, 16 listopada 2015 12:34
Super Soyka! 
 
 
Wczoraj, w niedzielne popołudnie 15 XI 2015 roku, wraz z żoną Czesławą i szwagierką Różą, uczestniczyłem w koncercie Stanisława Soyki, który wraz z zespołem "Soyka Trio" wystąpił w ramach XVII Regionalnych Dni Kultury w Kochanowicach. Forma muzyczna poety polskiej piosenki jest doskonała! Nadkomplet publiczności przeżył niezapomniane muzyczno-poetyckie chwile w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach. 
 
koncert.JPG
 
 
 
Po koncercie nabyliśmy z żoną płytkę pana Stanisława pt."Soyka. Absolutnie nic", uzyskując Jego dedykację. Następnie wręczyłem Mistrzowi swój tomik wierszy "Wiersze przebrane. Wybór wierszy z lat 1991-2011", a moja żona wykonała nam pamiątkowe, wspólne zdjęcie.
 
 
Wiersze przebrane.JPG
 
wspólnie.JPG
 
Edward Przebieracz
 Lubliniec, 16 XI 2015 
 

Podziel się
oceń
4
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

poniedziałek, 30 listopada 2015

Licznik odwiedzin:  71 154  

O moim bloogu

Publikacja wierszy religijnych.Myśli i rozważania pod Krzyżem. Prowadzenie warsztatów literackich.Pomoc (korekta,skład komputerowy, kontakt z Wydawnictwem) w wydaniu tomiku poetyckiego lub innej książ...

więcej...

Publikacja wierszy religijnych.Myśli i rozważania pod Krzyżem. Prowadzenie warsztatów literackich.Pomoc (korekta,skład komputerowy, kontakt z Wydawnictwem) w wydaniu tomiku poetyckiego lub innej książki.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 71154
Bloog istnieje od: 1386 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl