Bloog Wirtualna Polska
Są 1 204 274 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Witaj, Strudzony Wędrowcze, który idziesz w stronę Światłości. Usiądź i poklikaj sobie. Ciut atrakcji zapewniam ja tobie.

Zaproszenie do Lublińca na promocję książki

poniedziałek, 26 września 2016 13:01
Zaproszenie do Lublińca na promocję książki -
almanachu Lublinieckiego Klubu Literackiego LOGOS
 
Almanach LOGOS Okładka jpg.jpg
 

Wydawnictwo św. Macieja Apostoła serdecznie zaprasza 5 X (środa) 2016 godz. 18,00 do hotelu ALHAR w Lublińcu na promocję almanachu Lublinieckiego Klubu Literackiego LOGOS.

Almanach będzie  można zakupić w cenie 20 zł, jak też inne książki Wydawnictwa.
Na promocję wstęp wolny!
Można przyjść z osobą towarzyszącą.
Dla strudzonych napitek (kawa, herbata,woda :) ciasto i muzyka GRATIS!

Zaprasza prowadzący promocję:
 

Edward Przebieracz                                                                                                  Lubliniec, 26 IX 2016


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Wstęp Edwarda Przebieracza do antologii poezji "Niby nic"

wtorek, 13 września 2016 16:43

Edward Przebieracz


Niby nic, a jednak poetyckie communio


Niby nic – antologia 11 członków grupy poetyckiej, a jednak potężna dawka dobrej poezji w książce liczącej prawie 130 stron.
Niby nic – sześć poetek i pięciu poetów, a jednak wspólnota stołu, któremu na imię Logos, czyli Słowo. To poetyckie communio (łac. cum – współ, razem z, munus – powinność, obowiązek, zadanie) wydaje owoc – wiersze, które pewnie nie ocalą świata, ale z całą pewnością pozwolą zabieganemu, współczesnemu człowiekowi złapać egzystencjalny oddech, tj. zatrzymać się nad utworami na chwilę, by uprzytomnić sobie nie tylko kierunek owego biegu, ale przede wszystkim jego sens i cel.
Każdy człowiek w swej psychofizycznej strukturze jest inny, jedyny i niepowtarzalny. Tak samo poeta – każdy ma swój własny, indywidualny świat przeżyć, doświadczeń, swój warsztat i poetykę. A nade wszystko posiada jedną ważna cechę, która pozwala mu być poetą: wrażliwość. To ona pozwala wydobyć z serca i rzucić na papier, tudzież w dokument tekstowy komputera, własne przemyślenia, refleksje i uwagi na wszelakie, różnorakie tematy.
Chwała i cześć wszystkim członkom – i każdemu z osobna – Grupy „Poetycka Piaskownica” za to, że w pewnym momencie zdecydowali się wyciągać z szuflady własne wiersze i przyszli z nimi na spotkania Grupy, za to, że nie chcieli pisać tylko „do szuflady”, lecz postanowili swymi utworami dzielić się, niczym chlebem, z bliźnimi. Nikt przecież nie żyje i nie tworzy tylko dla siebie. Każdy człowiek ma jakiś, mniejszy czy większy, mniej lub bardziej dostrzegalny, ewangeliczny talent.
Dar, którego nie wolno zakopywać, niszczyć, udawać, że się go nie posiada. Jeśli jest to talent literacki, trzeba dać mu możliwość i szansę zaistnienia, publicznej prezentacji, a także publikacji.
Tomik ten jest świadectwem dojrzałości jedenastu piszących. I nie chodzi tu tylko o dojrzałość stricte poetycką, ale w grę wchodzi dojrzałość życiowa, mądrość, którą osiąga się albo nie, bez względu na wiek.
Jak jest zatem prezentowana w niniejszym zbiorze poezja?
Natalia Gracja Chybowska jest „rozbudzona poezją” (cytuję tytuł antologii z udziałem tej poetki z Pszczyny), a jej wiersze rytmicznie płyną z melodii serca. Entuzjastka filozofii metafizycznej moje streszczenie „Wstępu” do niniejszego zbioru zapisała bardzo trafnie w wierszu „pióro życia”: na przyszłych kartach/ życiorysu pusto/ zapisać je mądrze/ by nie żałować. Życzę powodzenia na drodze życia!
Maria Grabowska to poetka, w twórczości której tematyka świecka przeplata się z tematyką religijną, tworząc poetycki, kolorowy kilim z wytkaną na nim centralnie teologiczną prawdą, że: Krzyż jest w każdym w nas.
Antonio Vivaldi (1678–1741) zasłynął w muzyce kompozycją „Czterech pór roku”, Ryszard Grajek natomiast proponuje m.in. utwory poetyckie o tym samym tytule, co słynny włoski artysta. Propozycja ta jest tym bardziej atrakcyjna, gdyż utwory te to czystej wody haiku.
Skoro jestem przy muzyce: muzyczność wierszy niewątpliwie czuć i słychać w poezji, której autorem jest Tomasz Gruca. I nie chodzi tutaj o bezpośrednie odnośniki to tejże dziedziny twórczości (Telemann, Mozart, Turnau), ale o wewnętrzną muzyczność wierszy, o ich muzyczną duszę, konkretnie: o rytm i rytmikę wierszy.
Edyta Maria Hanslik – przez Nią wszystko się stało: i powstała Grupa „Poetycka Piaskownica”, i ukazuje się niniejsza antologia. Ale oprócz talentu organizacyjnego Pani Edyta dysponuje także innym darem: jest naprawdę świetną poetką. Korzystając z Jej zaproszenia, by zanurzyć się w każdej sylabie, wiele można, w sztuce poetyckiej, nauczyć się od Niej. Bo Jej wiersze: palce lizać!
Znana mi osobiście poetka z Oświęcimia Bernadeta Krawiec pisze wiersze prosto z serca, dzieli się z czytelnikiem tym, co jej – parafrazujac Wyspiańskiego – w duszy gra. A gra tam miłość do natury, do ludzi i do Boga. Bóg zresztą to nie tylko Stwórca wszechświata, ludzi i pięknej przyrody, ale także artysta (wiersz „Obraz życia”).
Wacław Morawski pyta o Miłosierdzie Boże (wiersz „Wyznanie”), co zwłaszcza w Roku Miłosierdzia, ogłoszonym przez Papieża Franciszka, jest pytaniem jak najbardziej zasadnym. Pan Wacław to poeta poszukujący ciszy i samotności, pragnący dotknąć już tu i teraz chwały samego Boga, podążający do nieba przez ten dziwny świat ścieżką w mrok i dzień, i noc.
Jan Paweł Paliczka w wierszu „Życie” zawarł najpiękniejsze dla mnie przesłanie całej antologii: już nie będzie samotny/ gdyż potrafi dzielić się/ dobrem. Czasem trzy wersy bardziej przemówią do czytelnika niż długi wiersz. A Pan Jan szczególnie posiada talent do przekazu ważnych znaczeń i prawd w krótkim poetyckim zapisie, wszak jest mistrzem, co wynika z zamieszczonego biogramu, w japońskiej sztuce haiku.
Marzena Pytel to poetka,w której wierszach gra symfonia miłości, dodajmy: miłości eros. Miłość ludzka, której epifanią jest muśnięcie ust/ dotyk dłoni/ odgłos bicia serc z całą pewnością każdemu człowiekowi toruje drogę/ do spełnienia marzeń.
Danuta Skwarczyńska nowe miejsca, lądy i przestrzenie do poetyckiej penetracji odkrywa, kiedy otwiera drzwi do siebie. Maksyma pochodząca od siedmiu mędrców starożytnej Grecji Poznaj samego siebie (gr. gnothi seauton, łac. nosce te ipsum), wyryta na frontonie świątyni Apollina w Delfach a spopularyzowana przez Sokratesa, jest immanentną cechą poetyki Pani magister biologii.
Jan Szafron oprócz poetyckiej refleksji nad tym, co ważne dokoła Autora: nad małżeństwem, rodziną, przyrodą, stawia ważne egzystencjalne pytanie: jaką w życiu wybrać drogę właściwą.
Niby nic – tylko jeden tomik wierszy, jedenastu jego współautorów, z których każdy jest osobnym poetyckim mikroświatem, a jednak communio, jednak wspólnota, jednak jedność przez Słowo, w Słowie i ze Słowem. I dzięki Słowu. Grupa „Poetycka Piaskownica” wydała antologię-plon obfity, w której każdy wiersz jest jak kromka chleba. Nasyci najbardziej głodnego.


Edward Przebieracz
Lubliniec, 20 VIII 2016

 

Niby nic Antologia OKŁADKA-page-001.jpg

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Narodowe Czytanie powieści Henryka Sienkiewicza "Quo vadis" w Lublińcu

niedziela, 04 września 2016 15:17

Narodowe Czytanie powieści Henryka Sienkiewicza "Quo vadis" w Lublińcu

 

W niedzielę 3 IX 2016 na lublinieckim Rynku, wraz z innymi członkami prowadzonego przeze mnie Lublinieckiego Klubu Literackiego LOGOS, czytałem rozdział powieści Henryka Sienkiewicza "Quo vadis".

Wszystko było i jest na 5-tkę, ale mam jedno małe "ale"... Nie jest prawdą, zawarta w okolicznościowym piśmie z okazji Narodowego Czytania, informacja z Kancelarii Prezydenta RP, że Henryk Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Prawda jest, iż nasz wybitny literat otrzymał Nobla właśnie za "Quo vadis". Nie - jak podają niektóre źródła z "Wikipedią" na czele - za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu", lecz Noblem pisarz został uhonorowany w 1905 roku za powieść "Quo vadis", a uzasadniano wybór tym , iż otrzymał nagrodę za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu" i , co podkreślił jeden z członków jury, "rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu". W swoim odczycie podczas odbierania nagrody stwierdził, że pomimo tego ,iż Polska dla wielu jest krajem martwym i pogrzebanym, to jednak dzięki jego nagrodzie dała ona wyraz swojej siły przetrwania i woli zwycięstwa. Autor napisał ją w roku 1896 i prawie od razu stała się bestsellerem tamtejszych czasów i roku 1905, kiedy też ją nagrodzono. Przetłumaczono ją na ponad 200 języków świata, pojawiły się jej ogromne ilości wydań oraz dużo adaptacji filmowych i teatralnych. Padały tę słowa krytyki w stosunku do niej, stwierdzające, że nie dorównywała ona trylogii. Pomimo tego faktu to właśnie ten utwór został uhonorowanym Literacką Nagrodą Nobla. Konstanty Wojciechowski powiedział w 1917 roku, iż ""Quo vadis" jest niepospolitym dziełem sztuki, ale równocześnie hymnem wyśpiewanym na cześć bohaterstwa ducha, miłości ludzi, miłości jako prawa i najwyższego przykazania." Ewa Szonert, dodała, że powieść Sienkiewicza "ukazuje wreszcie w przepięknej formie prawdę o tym, że okrucieństwo i zbrodnie, zło i nienawiść nie mogą zapanować nad światem, jeśli przedstawi się im potęga szlachetności, miłości i dobra." Podparłem się mądrym opracowaniem ze strony: http://www.bryk.pl/…/25342-polscy_laureaci_literackiej_nagr…
To tyle gwoli prawdy (literackiej).

img147.jpg

 

Edward Przebieracz
Lubliniec, 4 IX 2016


Podziel się
oceń
3
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zaproszenie do Lublińca na Narodowe Czytanie "Quo vadis"

niedziela, 28 sierpnia 2016 15:05

Zaproszenie do Lublińca na Narodowe Czytanie "Quo vadis"

 

Serdecznie zapraszam - w imieniu swoim oraz Lublinieckiego Klubu Literackiego LOGOS - na Narodowe Czytanie powieści Henryka Sienkiewicza "Quo vadis", które będzie miało miejsce na lublinieckim rynku w sobotę 3 września 2016. Nagrodzoną Noblem powieść czytać będą członkowie Lublinieckiego Klubu Literackiego LOGOS, wśród nich również ja. 

Narodowe Czytanie.jpg

Do zobaczenia!

Edward Przebieracz
Lubliniec, 28 VIII 2016


Podziel się
oceń
4
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Sukces Edwarda Przebieracza w biegu na 5 km

wtorek, 16 sierpnia 2016 11:16

Biegać jest Bosko

 

W dniu 13.08.2016 r. w Oświęcimiu odbył się IV Bieg "BIEGAĆ JEST BOSKO". Organizatorami biegu na 5 km byli Zakład Salezjański im.ks.Jana Bosko oraz Klub Biegacza "Zadyszka" Oświęcim. Start honorowy miał miejsce na ul.Jagiełły obok pomnika Jana Bosko, meta na dziedzińcu Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, gdzie na wszystkich zawodników czekał poczęstunek, czyli pyszny salezjański bigos.
Na starcie stanęło 187 zawodników, wśród nich niżej podpisany, który w tak licznej stawce zajął 21 miejsce. Chyba ważniejsze od zajętego miejsca było pobicie przeze mnie rekordu życiowego na tym dystansie, z 21 minut 31 sekund na 20 minut 8 sekund! A więc prawie o półtorej minuty! Mój sukces oklaskiwała najbliższa rodzina: żona oraz dzieci.

Wyniki biegu, w którym reprezentowałem Wydawnictwo św. Macieja Apostoła:

http://www.zadyszka.org.pl/images/wyniki/Bosko2016.pdf

 

Finisz.jpg

 

Zdjęcie z finiszu biegu:

JOLA WODNIAK - "Fakty", Oświęcim

 

Edward Przebieracz
Lubliniec, 16 VIII 2015


Podziel się
oceń
5
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

poniedziałek, 26 września 2016

Licznik odwiedzin:  85 403  

O moim bloogu

Publikacja wierszy religijnych.Myśli i rozważania pod Krzyżem. Prowadzenie warsztatów literackich.Pomoc (korekta,skład komputerowy, kontakt z Wydawnictwem) w wydaniu tomiku poetyckiego lub innej książ...

więcej...

Publikacja wierszy religijnych.Myśli i rozważania pod Krzyżem. Prowadzenie warsztatów literackich.Pomoc (korekta,skład komputerowy, kontakt z Wydawnictwem) w wydaniu tomiku poetyckiego lub innej książki.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 85403
Bloog istnieje od: 1686 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl