Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 207 040 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Witaj, Strudzony Wędrowcze, który idziesz w stronę Światłości. Usiądź i poklikaj sobie. Ciut atrakcji zapewniam ja tobie.

Edward Przebieracz w jury ogólnopolskiego konkursu poetyckiego

sobota, 15 października 2016 10:33

W jury ogólnopolskiego konkursu poetyckiego

 

Podczas VI Biennale Poezji "Chwile niepokorne", które miało miejsce w Złotym Potoku w dniach 8-9 X 2016, miałem zaszczyt być członkiem 4-osobowego jury oceniającego prezentacje 51 poetów w Konkursie Jednego Wiersza. Mieliśmy trudny (ciężki!) orzech do zgryzienia, bowiem w tym roku nagroda była tylko jedna - główna. Po ciężkich bojach zadecydowaliśmy, że nagrodę pieniężna w kwocie 1.000 zł oraz statuetkę otrzyma Wojciech Jan Kasprzyk za wiersz *** (Nie byłem jeszcze...). Osobiście wręczyłem także wyróżnienie przyznane przez prowadzone przeze mnie Wydawnictwo św. Macieja Apostoła za ciekawy wiersz z wątkami religijnymi,. Zestaw książek, a raczej tomików poetyckich, w tym świeżo wydany almanach Lublinieckiego Klubu Literackiego LOGOS, otrzymała Bogusława Kaczmarek, zamieszkała w miejscowości Odcinek, w gminie Rudniki (wieluńskie), za wiersz, który prezentuję:

 

Koleżance która odeszła w tańcu

 

lekko na palcach
wirujesz w tańcu
dotykasz ziemi ostatkiem tchu
i nagle cichnie szelest Twych kroków
niepewny balans
czy Tam
czy tu
spowita w tęczę
w radosnym wirze
od kochających rąk się odrywasz
w zawrotnym tempie
suniesz ku Światłu
które Cię wzywa
przed Tobą
Jasność
chóry anielskie i sfer muzyka
w tyle
miłości otwarte konta
zamknięta księga
dodatni bilans

z ksiązkami.JPG

wręczam.JPG

 

Edward Przebieracz
Lubliniec, 15 X 2016


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Promocja almanachu Lublinieckiego Klubu Literackiego LOGOS

piątek, 07 października 2016 21:29

Promocja almanachu Lublinieckiego Klubu Literackiego LOGOS

 

W środę 5 X 2016, mimo padającego cały dzień deszczu, sala konferencyjna hotelu „Alhar” pękała w szwach. Wszystko za sprawą promocji niezwykłej książki – almanachu Lublinieckiego Klubu Literackiego LOGOS pt. „W ciszy płomieni”. Publikacja, wydana przez lublinieckie Wydawnictwo św. Macieja Apostoła, ukazała się z okazji pierwszej rocznicy działalności Klubu.
Promocję książki, którą prowadziłem, uświetnili swą obecnością: burmistrz miasta Lubliniec Edward Maniura, prezes Towarzystwa Edyty Stein o/Lubliniec Sylwin Bechcicki (nota bene jeden ze współautorów almanachu) oraz członek Rady Miejskiej Urzędu Miejskiego w Lublińcu, historyk, Olgierd Kniejski. Burmistrz Edward Maniura objął tą publikację swym patronatem, natomiast patronem medialnym książki był portal Lubliniec.info.
Bohaterami wieczoru było 18 współautorów almanachu, którzy – w niejednym przypadku - wraz ze swoją rodziną przybyli na promocję książki z Lublińca i Ziemi Lublinieckiej, a nawet z poza naszego powiatu. Współautorzy zaprezentowali się na scenie, mówiąc o swoim życiu, twórczości i prezentując wiersz lub fragment prozy zamieszczonej w almanachu. W kolejności alfabetycznej byli to:
BECHCICKI H. SYLWIN - Lubliniec
DYMAREK KAMILA - Tanina
DZIUK MARIA - Kochanowice
GERDES JOANNA - Lisów
GIMIŃSKI IRENEUSZ - Glinica
GÓRECKI MIROSŁAW – Knurów/Pawełki
JASKÓŁA SYLWIA - Lisowice
KACZMARZYK JULIA – Ciasna, obecnie Opole (nieobecna, w zastępstwie była mama Jolanta)
KOPIEC GRZEGORZ - Lubliniec
MACHNIK TERESA- Lubliniec
MACIÓW AGNIESZKA- Lubliniec
MIKOŁAJCZYK URSZULA- Lubliniec
MIOSGA JERZY – Lubliniec (nieobecny)
NOWAK EWA – Lubliniec/Ciasna
OLCZYK ROBERT - Jawornica
PRZEBIERACZ EDWARD - Lubliniec
SŁOTA DANUTA - Lubliniec
SPACZYŃSKA LUCYNA – Lubliniec
Każdy ze współautorów otrzymał przed swoją prezentacją egzemplarz autorski książki, która została perfekcyjnie wydana pod względem edytorskim: w formacie A5, w twardej oprawie, z zakładką (wstążeczką), na papierze kredowym, z kolorowymi zdjęciami współautorów, ich biogramami i próbką twórczości. Almanach, wydany jako pozycja nr 9 w serii „Regionalia lublinieckie”, liczy 182 strony, kosztuje 20 zł. Podczas promocji można było się w niego zaopatrzyć, jak też w inne książki Wydawnictwa św. Macieja Apostoła, w tym kilka pozycji indywidualnych członków Klubu wydanych przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła (np. „Poezja nieśpiewana” Kamili Dymarek, „Poezja mej duszy” Julii Kaczmarzyk, „Wiersze przebrane” Edwarda Przebieracza).
Egzemplarze autorskie otrzymały także osoby, które przyczyniły się do powstania almanachu: ARLETTA SZYMANEK-KOPIEC, Lubliniec – za korektę książki; GRZEGORZ KOPIEC – za publikację logo Klubu na okładce-front; KINGA i JAROSŁAW KUBICIEL z „Atelier” Studio Fotografii, Lubliniec – za publikację zdjęcia prezentującego Miejski Dom Kultury w Lublińcu – miejsce spotkań członków Klubu, na okładce-tył książki; MATEUSZ ZAWADKA, Lubliniec, z Portalu Lubliniec.info, za patronat medialny almanachu i oczywiście, jako pierwszy, egzemplarz otrzymał także burmistrz Edward Maniura.
Oprawę muzyczną promocji książki przygotowała artystka z Janowa k. Częstochowy URSZULA OSTROWSKA, której udało się tak czarować gitarą, by do jednej z piosenek wciągnąć do śpiewu publiczność.
Na zakończenie promocji przeżyłem miłe chwile – jako założyciel i prezes LOGOS – bo od członków Klubu otrzymałem piękny, jesienny bukiet kwiatów oraz osobiste podziękowanie od każdego z literatów.
Ciasto (sernik i jabłecznik) w kąciku kulinarnym przygotowała moja żona – Czesława, napoje zimne i gorące zafundował hotel „Alhar”.
Prezentuję jeden z wierszy, dotyczący Klubu LOGOS, zamieszczonych w almanachu „W ciszy płomieni”, którego autorką jest JOANNA GERDES z Lisowa:

LOGOS

W Lublińcu powstała grupa nowa,
która łączy miłośników słowa.
Pisanego wierszem, pisanego prozą,
z nutą refleksji, z humoru dozą.
Od czasu do czasu powieje tu grozą.
Ilu autorów, tyle pomysłów.
Coś dla ducha, coś dla zmysłów.
Klub nasz LOGOS-em się zwie,
spędzisz tu nie godzinę, nie dwie.
Niech działalność jego trwa
dni, miesiące, lata
i w kulturę Ziemi Lublinieckiej
z wdziękiem się wplata.

Zdjęcia: MATEUSZ ZAWADKA, Portal Lubliniec. info

w-ciszy-plomieni-03.jpg

w-ciszy-plomieni-05.jpg

w-ciszy-plomieni-08.jpg

w-ciszy-plomieni-09.jpg

w-ciszy-plomieni-16.jpg

w-ciszy-plomieni-22.jpg

w-ciszy-plomieni-36.jpg

w-ciszy-plomieni-44.jpg

Więcej zdjęć na:
http://www.lubliniec.info/…/promocja-almanachu-lublinieckie…

Zdjęcia z promocji wykonane przez Państwo Kubiciel znajdują się do pobrania pod linkiem atelier-studiofoto.pl/logos.rar

Edward Przebieracz
Lubliniec, 7 X 2016


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zaproszenie do Lublińca na promocję książki

poniedziałek, 26 września 2016 13:01
Zaproszenie do Lublińca na promocję książki -
almanachu Lublinieckiego Klubu Literackiego LOGOS
 
Almanach LOGOS Okładka jpg.jpg
 

Wydawnictwo św. Macieja Apostoła serdecznie zaprasza 5 X (środa) 2016 godz. 18,00 do hotelu ALHAR w Lublińcu na promocję almanachu Lublinieckiego Klubu Literackiego LOGOS.

Almanach będzie  można zakupić w cenie 20 zł, jak też inne książki Wydawnictwa.
Na promocję wstęp wolny!
Można przyjść z osobą towarzyszącą.
Dla strudzonych napitek (kawa, herbata,woda :) ciasto i muzyka GRATIS!

Zaprasza prowadzący promocję:
 

Edward Przebieracz                                                                                                  Lubliniec, 26 IX 2016


Podziel się
oceń
3
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Wstęp Edwarda Przebieracza do antologii poezji "Niby nic"

wtorek, 13 września 2016 16:43

Edward Przebieracz


Niby nic, a jednak poetyckie communio


Niby nic – antologia 11 członków grupy poetyckiej, a jednak potężna dawka dobrej poezji w książce liczącej prawie 130 stron.
Niby nic – sześć poetek i pięciu poetów, a jednak wspólnota stołu, któremu na imię Logos, czyli Słowo. To poetyckie communio (łac. cum – współ, razem z, munus – powinność, obowiązek, zadanie) wydaje owoc – wiersze, które pewnie nie ocalą świata, ale z całą pewnością pozwolą zabieganemu, współczesnemu człowiekowi złapać egzystencjalny oddech, tj. zatrzymać się nad utworami na chwilę, by uprzytomnić sobie nie tylko kierunek owego biegu, ale przede wszystkim jego sens i cel.
Każdy człowiek w swej psychofizycznej strukturze jest inny, jedyny i niepowtarzalny. Tak samo poeta – każdy ma swój własny, indywidualny świat przeżyć, doświadczeń, swój warsztat i poetykę. A nade wszystko posiada jedną ważna cechę, która pozwala mu być poetą: wrażliwość. To ona pozwala wydobyć z serca i rzucić na papier, tudzież w dokument tekstowy komputera, własne przemyślenia, refleksje i uwagi na wszelakie, różnorakie tematy.
Chwała i cześć wszystkim członkom – i każdemu z osobna – Grupy „Poetycka Piaskownica” za to, że w pewnym momencie zdecydowali się wyciągać z szuflady własne wiersze i przyszli z nimi na spotkania Grupy, za to, że nie chcieli pisać tylko „do szuflady”, lecz postanowili swymi utworami dzielić się, niczym chlebem, z bliźnimi. Nikt przecież nie żyje i nie tworzy tylko dla siebie. Każdy człowiek ma jakiś, mniejszy czy większy, mniej lub bardziej dostrzegalny, ewangeliczny talent.
Dar, którego nie wolno zakopywać, niszczyć, udawać, że się go nie posiada. Jeśli jest to talent literacki, trzeba dać mu możliwość i szansę zaistnienia, publicznej prezentacji, a także publikacji.
Tomik ten jest świadectwem dojrzałości jedenastu piszących. I nie chodzi tu tylko o dojrzałość stricte poetycką, ale w grę wchodzi dojrzałość życiowa, mądrość, którą osiąga się albo nie, bez względu na wiek.
Jak jest zatem prezentowana w niniejszym zbiorze poezja?
Natalia Gracja Chybowska jest „rozbudzona poezją” (cytuję tytuł antologii z udziałem tej poetki z Pszczyny), a jej wiersze rytmicznie płyną z melodii serca. Entuzjastka filozofii metafizycznej moje streszczenie „Wstępu” do niniejszego zbioru zapisała bardzo trafnie w wierszu „pióro życia”: na przyszłych kartach/ życiorysu pusto/ zapisać je mądrze/ by nie żałować. Życzę powodzenia na drodze życia!
Maria Grabowska to poetka, w twórczości której tematyka świecka przeplata się z tematyką religijną, tworząc poetycki, kolorowy kilim z wytkaną na nim centralnie teologiczną prawdą, że: Krzyż jest w każdym w nas.
Antonio Vivaldi (1678–1741) zasłynął w muzyce kompozycją „Czterech pór roku”, Ryszard Grajek natomiast proponuje m.in. utwory poetyckie o tym samym tytule, co słynny włoski artysta. Propozycja ta jest tym bardziej atrakcyjna, gdyż utwory te to czystej wody haiku.
Skoro jestem przy muzyce: muzyczność wierszy niewątpliwie czuć i słychać w poezji, której autorem jest Tomasz Gruca. I nie chodzi tutaj o bezpośrednie odnośniki to tejże dziedziny twórczości (Telemann, Mozart, Turnau), ale o wewnętrzną muzyczność wierszy, o ich muzyczną duszę, konkretnie: o rytm i rytmikę wierszy.
Edyta Maria Hanslik – przez Nią wszystko się stało: i powstała Grupa „Poetycka Piaskownica”, i ukazuje się niniejsza antologia. Ale oprócz talentu organizacyjnego Pani Edyta dysponuje także innym darem: jest naprawdę świetną poetką. Korzystając z Jej zaproszenia, by zanurzyć się w każdej sylabie, wiele można, w sztuce poetyckiej, nauczyć się od Niej. Bo Jej wiersze: palce lizać!
Znana mi osobiście poetka z Oświęcimia Bernadeta Krawiec pisze wiersze prosto z serca, dzieli się z czytelnikiem tym, co jej – parafrazujac Wyspiańskiego – w duszy gra. A gra tam miłość do natury, do ludzi i do Boga. Bóg zresztą to nie tylko Stwórca wszechświata, ludzi i pięknej przyrody, ale także artysta (wiersz „Obraz życia”).
Wacław Morawski pyta o Miłosierdzie Boże (wiersz „Wyznanie”), co zwłaszcza w Roku Miłosierdzia, ogłoszonym przez Papieża Franciszka, jest pytaniem jak najbardziej zasadnym. Pan Wacław to poeta poszukujący ciszy i samotności, pragnący dotknąć już tu i teraz chwały samego Boga, podążający do nieba przez ten dziwny świat ścieżką w mrok i dzień, i noc.
Jan Paweł Paliczka w wierszu „Życie” zawarł najpiękniejsze dla mnie przesłanie całej antologii: już nie będzie samotny/ gdyż potrafi dzielić się/ dobrem. Czasem trzy wersy bardziej przemówią do czytelnika niż długi wiersz. A Pan Jan szczególnie posiada talent do przekazu ważnych znaczeń i prawd w krótkim poetyckim zapisie, wszak jest mistrzem, co wynika z zamieszczonego biogramu, w japońskiej sztuce haiku.
Marzena Pytel to poetka,w której wierszach gra symfonia miłości, dodajmy: miłości eros. Miłość ludzka, której epifanią jest muśnięcie ust/ dotyk dłoni/ odgłos bicia serc z całą pewnością każdemu człowiekowi toruje drogę/ do spełnienia marzeń.
Danuta Skwarczyńska nowe miejsca, lądy i przestrzenie do poetyckiej penetracji odkrywa, kiedy otwiera drzwi do siebie. Maksyma pochodząca od siedmiu mędrców starożytnej Grecji Poznaj samego siebie (gr. gnothi seauton, łac. nosce te ipsum), wyryta na frontonie świątyni Apollina w Delfach a spopularyzowana przez Sokratesa, jest immanentną cechą poetyki Pani magister biologii.
Jan Szafron oprócz poetyckiej refleksji nad tym, co ważne dokoła Autora: nad małżeństwem, rodziną, przyrodą, stawia ważne egzystencjalne pytanie: jaką w życiu wybrać drogę właściwą.
Niby nic – tylko jeden tomik wierszy, jedenastu jego współautorów, z których każdy jest osobnym poetyckim mikroświatem, a jednak communio, jednak wspólnota, jednak jedność przez Słowo, w Słowie i ze Słowem. I dzięki Słowu. Grupa „Poetycka Piaskownica” wydała antologię-plon obfity, w której każdy wiersz jest jak kromka chleba. Nasyci najbardziej głodnego.


Edward Przebieracz
Lubliniec, 20 VIII 2016

 

Niby nic Antologia OKŁADKA-page-001.jpg

 


Podziel się
oceń
3
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Narodowe Czytanie powieści Henryka Sienkiewicza "Quo vadis" w Lublińcu

niedziela, 04 września 2016 15:17

Narodowe Czytanie powieści Henryka Sienkiewicza "Quo vadis" w Lublińcu

 

W niedzielę 3 IX 2016 na lublinieckim Rynku, wraz z innymi członkami prowadzonego przeze mnie Lublinieckiego Klubu Literackiego LOGOS, czytałem rozdział powieści Henryka Sienkiewicza "Quo vadis".

Wszystko było i jest na 5-tkę, ale mam jedno małe "ale"... Nie jest prawdą, zawarta w okolicznościowym piśmie z okazji Narodowego Czytania, informacja z Kancelarii Prezydenta RP, że Henryk Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Prawda jest, iż nasz wybitny literat otrzymał Nobla właśnie za "Quo vadis". Nie - jak podają niektóre źródła z "Wikipedią" na czele - za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu", lecz Noblem pisarz został uhonorowany w 1905 roku za powieść "Quo vadis", a uzasadniano wybór tym , iż otrzymał nagrodę za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu" i , co podkreślił jeden z członków jury, "rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu". W swoim odczycie podczas odbierania nagrody stwierdził, że pomimo tego ,iż Polska dla wielu jest krajem martwym i pogrzebanym, to jednak dzięki jego nagrodzie dała ona wyraz swojej siły przetrwania i woli zwycięstwa. Autor napisał ją w roku 1896 i prawie od razu stała się bestsellerem tamtejszych czasów i roku 1905, kiedy też ją nagrodzono. Przetłumaczono ją na ponad 200 języków świata, pojawiły się jej ogromne ilości wydań oraz dużo adaptacji filmowych i teatralnych. Padały tę słowa krytyki w stosunku do niej, stwierdzające, że nie dorównywała ona trylogii. Pomimo tego faktu to właśnie ten utwór został uhonorowanym Literacką Nagrodą Nobla. Konstanty Wojciechowski powiedział w 1917 roku, iż ""Quo vadis" jest niepospolitym dziełem sztuki, ale równocześnie hymnem wyśpiewanym na cześć bohaterstwa ducha, miłości ludzi, miłości jako prawa i najwyższego przykazania." Ewa Szonert, dodała, że powieść Sienkiewicza "ukazuje wreszcie w przepięknej formie prawdę o tym, że okrucieństwo i zbrodnie, zło i nienawiść nie mogą zapanować nad światem, jeśli przedstawi się im potęga szlachetności, miłości i dobra." Podparłem się mądrym opracowaniem ze strony: http://www.bryk.pl/…/25342-polscy_laureaci_literackiej_nagr…
To tyle gwoli prawdy (literackiej).

img147.jpg

 

Edward Przebieracz
Lubliniec, 4 IX 2016


Podziel się
oceń
5
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

poniedziałek, 24 października 2016

Licznik odwiedzin:  86 852  

O moim bloogu

Publikacja wierszy religijnych.Myśli i rozważania pod Krzyżem. Prowadzenie warsztatów literackich.Pomoc (korekta,skład komputerowy, kontakt z Wydawnictwem) w wydaniu tomiku poetyckiego lub innej książ...

więcej...

Publikacja wierszy religijnych.Myśli i rozważania pod Krzyżem. Prowadzenie warsztatów literackich.Pomoc (korekta,skład komputerowy, kontakt z Wydawnictwem) w wydaniu tomiku poetyckiego lub innej książki.

schowaj...

Głosuj na bloog






zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 86852
Bloog istnieje od: 1714 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl