Bloog Wirtualna Polska
Są 1 239 324 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Witaj, Strudzony Wędrowcze, który idziesz w stronę Światłości. Usiądź i poklikaj sobie. Ciut atrakcji zapewniam ja tobie.

Nie tylko o Jaroniu w "Ziemi Lublinieckiej"

czwartek, 13 kwietnia 2017 16:14

Nie tylko o Jaroniu w "Ziemi Lublinieckiej"

 

W nr świątecznym (nr 1/2017) magazynu społeczno-kulturalnego "Ziemia Lubliniecka" opublikowałem koleiny swój artykuł (strona 18) na temat twórczości niedocenianego poety Ziemi Lublinieckiej Jana Nikodema Jaronia (1881-1922). Tym razem zająłem się analizą Jego wiersza bez tytułu * * * (Nie zmartwychwstaną raz przeżyte chwile).
Natomiast na s. 20 zamieściłem krótką refleksję na temat lokalnego, kiedyś popularnego, powiedzenia o Lublińcu "w Olesnie pycha, w Lublińcu błoto, a w Dobrodzieniu złoto".

Jaroń ZL IV 2017.jpg

 

Wersja pdf tej powiatowej gazety znajduje się na stronie wydawcy - Starostwa Powiatowego w Lublińcu:

 

http://www.lubliniec.starostwo.gov.pl/ziemia-lubliniecka-ga…

 

Edward Przebieracz
Lubliniec, 13 IV 2017 - Wielki Czwartek


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Słowo wstępne E. Przebieracza do tomiku wierszy Barbary Pawlak "MÓJ KOŚCIÓŁ - MOJA RADOŚĆ"

piątek, 03 marca 2017 11:59

MÓJ KOŚCIÓŁ - MOJA RADOŚĆ

 

- to tytuł tomiku poetyckiego, wydanego właśnie przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła w Lublińcu, którego autorką jest Pani BARBARA PAWLAK, zam. Myszków. Zbiór poezji liczy 88 stron formatu A5, w tym 7 kolorowych grafik, których autorką jest córka Autorki ANNA STRUGALSKA. Miałem zaszczyt napisać Wstęp do książki, który prezentuję:

 

Wiersze radosnego kościoła,
czyli słowo o poezji Barbary Pawlak


Wiersze Barbary Pawlak są godne polecenia każdemu czytelnikowi, ponieważ wypływają z wiary i serca ich Autorki, są obrazem Jej duszy. A jest to dusza na wskroś rozmodlona, rozśpiewana, każdym swym słowem – i tym zapisanym i wypowiedzianym – adorująca Boga Trójjedynego.
Adoracja owa jest z kolei nie jakimś zastygłym schematem oddawania czci Bogu w bojaźni, posłuszeństwie, strachu, czy nawet w świętym drżeniu. Nic z tych rzeczy. Poetka z Myszkowa – zresztą znana mi osobiście – potrafi cieszyć się życiem i swą wiarą katolicką, zarówno w życiu osobistym jak i w poezji. Jej wiersze tryskają wiarą, nadzieją i miłością, to utwory radosnego kościoła, w którym jest „moc niewyczerpana” i Pokarm na drodze ku wieczności, kościoła, w którym jest żywy i obecny Jezus Chrystus.
W każdym wierszu pani Barbary dokonuje się epifania Boga także poprzez kult świętych i Aniołów, cześć dla Matki Najświętszej.
Wiersze jednak nie są lukrowane, przesłodzone, podejmują bowiem motywy i wątki bardzo ważne i trudne dla każdego wierzącego: słabość i grzeszność człowieka, jego zagubienie we współczesnym świecie.Poetka pokazuje różne egzystencjalne zagrożenia dla ciała i duszy, których głównym sprawcą jest szatan.
W tomiku, który zbudowany jest z 2 części: stricte poetyckiej oraz z tekstami pieśni kościelnych, ponad trudności i ciemności wiary i życia wznosi się jednak światło i Światłość. Zbiór wierszy jest nie tyle optymistyczny, co niosący ewangeliczne przesłanie miłości bliźniego i Boga, ukierunkowujący na wieczność.
Pani Barbara pisze o swej wierze w kategorii pewnika, dzieli się sumą przeżyć i doświadczeń życiowych z czytelnikiem po to, by uświadomić mu, że istnieje „wąska droga, która prowadzi do życia” (Mt 7,13-14).Prawdziwe życie, to nie życie tu i teraz, na ziemi, lecz to późniejsze, które rozpocznie się w chwili śmierci każdego z nas, to życie wieczne, w stałej obecności z Jezusem Chrystusem. Dlatego Pani Pawlak, mimo trudności dnia codziennego wie, co należy czynić:
wybieram widne trasy
odczytuję znaki
zmierzam
szlakiem jasnym
na drugą stronę
ŻYCIA
I Tobie, Szanowny Czytelniku, życzę, by lektura wierszy autorstwa Barbary Pawlak zachęciła Cię do stawiania jeszcze bardziej zdecydowanych kroków „na drugą stronę Życia”.
Pani Barbaro! Za bogobojne wiersze, pięknie dziękujemy!
Na koniec zauważyć trzeba, że niewątpliwie uroku tomikowi dodają kolorowe prace rysunkowe z cyklu „Tańczące Anioły”, których autorką jest Anna Strugalska – córka Barbary Pawlak.


Edward Przebieracz
Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
Lubliniec, 13 II 2017 – MB Fatimskiej

 

 


Podziel się
oceń
3
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

O miłości słowo, czyli Walentynkowo - zaproszenie na Walentynki do lublinieckiego Muzeum

środa, 01 lutego 2017 13:44

O miłości słowo, czyli Walentynkowo

 

Wydawnictwo św. Macieja Apostoła i Lubliniecki Klub Literacki LOGOS zapraszają mieszkańców nie tylko Lublińca i Ziemi Lublinieckiej w niedzielę 12 lutego do Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu na godz. 15,00,  by przyszli z ważną dla nich osobą (z mamą, babcią, córką, żoną, mężem, przyjacielem, znajomym, kolegą) i przeczytali jej życzenia walentynkowe. Literacka forma życzeń dowolna (rymowanka, wiersz, bajka, opowiadanie, a może piosenka) – ważne, by był tekst o miłości i napisany z dozą humoru. Imprezę poprowadzi niżej podpisany. Dyplomy i nagrody książkowe funduje Wydawnictwo św. Macieja Apostoła.  Nagrodę główną: kolację dla dwojga, zaserwuje restauracja „Rajska”. Oprócz doznań literackich będzie jeszcze bezpłatnie muzyka do serca (zaprezentują się Maria Matusek i Florian Halama) i ciasto do żołądka (swojski wypiek Czesławy).                     

Wstęp wolny!

Edward Przebieracz

Lubliniec, 1 II 2017


Podziel się
oceń
5
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Edward Przebieracz w Biegu po choinkę

środa, 01 lutego 2017 13:39

Biegłem po choinkę

W piękne, sobotnie, słoneczne południe 17 XII 2016 wziąłem udział w lublinieckim lesie (k. leśniczówki) w "Biegu po choinkę". Trasa była miejscami bardzo ciężka, bo oblodzona, ale do mety na 335 startujących dorosłych dobiegłem na miejscu 39 (w pierwszej 50-tce byłem najstarszym uczestnikiem) zdobywając tym samym nagrodę, przeznaczoną dla pierwszych 100 zawodników na mecie, czyli choinkę. Oprócz tego otrzymałem, jak każdy startujący, pamiątkowy medal w kształcie choinki.

medale.jpg

Wyniki biegu:
http://www.zmierzymyczas.pl/i…/wyniki/20161217_Lubliniec.pdf

start biegu.jpg

Na zdjęciu: ten gość w głębi, w białej koszulce, to ja.

Polecam także relację z imprezy w Telewizji Katowice. W materiale prezentującym grupę dorosłych biegaczy zauważyłem także siebie.
Link do TVP3:
https://katowice.tvp.pl/…/ponad-piecset-osob-pobieglo-w-szc… relacja w TVP3

 

Edward Przebieracz
  Lubliniec, 19 XII 2016 


Podziel się
oceń
3
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Sukces Edwarda Przebieracza w Biegu Mikołajkowym Lubliniec 2016

środa, 07 grudnia 2016 8:37

Sukces w Biegu Mikołajkowym Lubliniec 2016!

 

Zawodnik Edward Przebieracz (nr 257), reprezentujący Wydawnictwo św. Macieja Apostoła, na prawie 200 dorosłych uczestników biegu głównego zajął 24 miejsce, a w swej kategorii wiekowej +50M miejsce na podium, tzn. trzecie. Jak na pierwszy start w Lublińcu chyba nie najgorzej :):)
Burmistrz Miasta Lublińca Edward Maniura, znający mnie z działalności edytorsko-literackiej, wręczając mi na mecie medal-dzwonek, a następnie dekorując w kategorii wiekowej, gratulował mi talentu biegacza.

Warto przy okazji dodać, że prowadzone przeze mnie Wydawnictwo św. Macieja Apostoła z siedzibą w Lublińcu dla wszystkich uczestników biegu (dzieci, młodzież, dorośli) ufundowało nagrody książkowe (stosownie do wieku).

Mikołaj2.jpg

Na mecie Zmierzymy czas.jpg

Ma mecie 2 Zmierzymy czas.jpg

 

dekoracja Zmierzymy czas.jpg

Zdjęcia: pierwsze - MIROSŁAW SZRAUCNER Foto-Art;

drugie, trzecie i czwarte - Zmierzymy Czas.

Edward Przebieracz
Lubliniec, 7 XII 2016


Podziel się
oceń
8
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Licznik odwiedzin:  93 154  

O moim bloogu

Publikacja wierszy religijnych.Myśli i rozważania pod Krzyżem. Prowadzenie warsztatów literackich.Pomoc (korekta,skład komputerowy, kontakt z Wydawnictwem) w wydaniu tomiku poetyckiego lub innej książ...

więcej...

Publikacja wierszy religijnych.Myśli i rozważania pod Krzyżem. Prowadzenie warsztatów literackich.Pomoc (korekta,skład komputerowy, kontakt z Wydawnictwem) w wydaniu tomiku poetyckiego lub innej książki.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 93154
Bloog istnieje od: 1896 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl