Bloog Wirtualna Polska
Są 1 154 444 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Witaj, Strudzony Wędrowcze, który idziesz w stronę Światłości. Usiądź i poklikaj sobie. Ciut atrakcji zapewniam ja tobie.

Poeta lubliniecki na Ziemi Lublinieckiej: BIBLIOTEKA W KOŚMIDRACH

piątek, 30 stycznia 2015 9:54

Poeta lubliniecki na Ziemi Lublinieckiej:
BIBLIOTEKA W KOŚMIDRACH

 

We wtorek 27 I 2015 roku, na zaproszenie bibliotekarki FELICJI MAŃKA, byłem gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Kośmidrach. 

 

DSCF8723[1].JPG


Po raz drugi gościłem w progach tej oświatowej instytucji i po raz drugi zostałem mile zaskoczony wspaniałą organizacją imprezy, iście rodzinną atmosferą panującą podczas mojego spotkania z czytelnikami, a przede wszystkim niespodzianką, jaką przygotował dla mnie Organizator (a raczej: Organizatorka).
Okazało się bowiem, że dzieci z miejscowej szkoły podstawowej: Sebastian Kubica, Karolina Kubica, Milena Bronder i Natalia Smyła nauczyły się na pamięć moich wierszy, które z wielkim przejęciem i zaangażowaniem zaprezentowały przed licznie zgromadzoną publicznością.

 

DSCF8720[1].JPG

 

Nadmienić w tym miejscu wypada, że na spotkanie ze mną przybyli miłośnicy poezji nie tylko z Kośmider, ale także z Pawonkowa, Gwożdzian, Koszwic, Lisowic i Lublińca.

 

DSCF8724[1].JPG


Kolejną niespodzianką była prezentacja moich wierszy z tomiku "Wiersze przebrane. Wybór wierszy z lat 11991-2011" przez aktorki lublinieckiego "Teatru po pracy". Panie: Krystyna Podleśka, Małgorzata Frankowska i Marta Kmieć (na zdjęciu w pierwszym rzędzie, przed stołem), niczym wytrawne, profesjonalne aktorki, wspaniale interpretowały po kilka moich utworów.
Było super! Z wrażenia nie wiem jak smakował mi poimprezowy sernik.

 

Autor zdjęć: FELICJA MANKA, Kośmidry

 

Edward Przebieracz

Lubliniec, 30 I 2015


Podziel się
oceń
14
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Lekcja o książce dla młodzieży Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lublińcu

piątek, 23 stycznia 2015 19:21

Lekcja o książce dla młodzieży Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lublińcu

 

W czwartek 15 stycznia 2015 gościłem w szkole ponadgimnazjalnej SOSW w Lublińcu prowadząc lekcję dla młodzieży klas "P".

 

poeta z młodzieżą.jpg

 

Opowiedziałem uczniom jak powstaje książka. Omówiłem szczegółowo jej drogę: od autora do czytelnika, przybliżając pracę wydawnictwa i drukarni. Jako ciekawostkę zaprezentowałem książki wydane w różnych formatach: od miniaturki do ogromnego albumu.

 

 

ksiązki.JPG

 

Zaciekawiona tematem młodzież zadawała liczne pytania.
W podziękowaniu za edytorską lekcję otrzymałem laurkę i prezent - zakładkę do książki samodzielnie wykonaną przez uczniów.

 

podziękowanie.JPG

 

Zdjęcia: RAFAŁ DZIWIS - nauczyciel SOSW

 

Edward Przebieracz
Lubliniec, 23 I 2015


Podziel się
oceń
15
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Pierwsza książka Wydawnictwa św. Macieja Ap. w 2015 ze Wstępem Edwarda Przebieracza

wtorek, 20 stycznia 2015 12:11

Pierwsza książka Wydawnictwa św. Macieja Apostoła w 2015 z moim Wstępem

 

Opowiadanie Pelargonie, którego autorką jest pani WIESŁAWA SZUBARGA zam. Mosina, to pierwsza pozycja wydawnicza Wydawnictwa św. Macieja Apostoła w 2015 roku (a 26. od początku działalności w Lublińcu, czyli od 2 stycznia 2014 roku).Grafika na okładce: ELŻBIETA BIEŃKO-KORNACKA.
Książka została wydana w formacie B6 i liczy 80 stron. Pozycja idealna do damskiej torebki, do podróży.

 

Prezentuję Państwu Wstęp do książki, który napisałem w 2014:

 

Po wydanej z sukcesem (I wydanie: październik 2014, II wydanie: listopad 2014) książce Wiesławy Szubargi „To, co najważniejsze. Opowiadania dla dzieci i rodziców”, tym razem prezentujemy prozę Autorki z Mosiny przeznaczoną dla bardziej dojrzałego czytelnika.
Miłośników pelargonii, uprzejmie informuję, że książka ta nie jest poradnikiem uprawy i hodowli tych pięknych kwiatów, ani też nie jest żadną inną publikacją z zakresu ogrodnictwa. Choć oczywiście pelargonie w tekście są obecne i dla jej bohaterek to kwiaty ważne, to jednak odgrywają one w prezentowanej prozie rolę drugoplanową, będąc jedynie motywem, wokół którego rozgrywają się wydarzenia,
Jak najkrócej zachęcić Cię, Szanowny Czytelniku, do lektury niniejszego opowiadania?
Niewątpliwym jego atutem jest, zastosowany przez Autorkę, ciekawy zabieg prozatorski. Wiesława Szubarga zbudowała bowiem strukturę swego prozatorskiego przekazu z dwóch części – następujących jedna po drugiej. W dwóch odsłonach opowiadania narratorkami są dwie różne kobiety, których drogi życiowe w pewnym momencie się zbiegły.
Egzystencjalne opowiadanie „Pelargonie” przepojone jest wiarą, nadzieją i miłością. Porusza trudne problemy życia zwyczajnych ludzi: relacje sąsiedzkie, układy rodzinne, koleżeństwo, przyjaźń, małżeństwo, rodzinę, chorobę, alkoholizm, wdowieństwo...
To jest następny, wielki plus tej małej formatowo książki: nie fantastyczne opisy urojonych postaci zza siódmej góry i ich iście herkulesowe czyny, lecz problematyka ludzi z krwi i kości, problematyka typowo polska, w której każdy z nas: czytelników, może odnaleźć jakieś, mniejsze czy większe, odniesienia do własnego życia.
Wiesława Szubarga zdała literacki egzamin z prozy podwójnie: najpierw jako autorka opowiadań dla dzieci, obecnie jako pisarka tekstu adresowanego dla – jak to sama określiła w e-mailu do Wydawnictwa św. Macieja Apostoła – czytelnika dojrzałego.

 

Edward Przebieracz
Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
Lubliniec, 8 XII 2014

 

Szubarga Pelargonie OKŁADKA.jpg


Podziel się
oceń
19
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Edward Przebieracz w Plebiscycie "Lider Roku 2014 w Lublińcu"

czwartek, 15 stycznia 2015 17:20

Szanowni Państwo!

 

Z radością informuję Państwa, że uczestniczę plebiscycie Lider Roku 2014 w Lublińcu.

Jest to czwarta edycja plebiscytu zorganizowanego przez serwis Nasze Miasto Lubliniec oraz redakcję "Dziennika Zachodniego". 
Organizatorzy konkursu pragną docenić tych, którzy na co dzień robią więcej niż wynika to z ich codziennych obowiązków, którzy poświęcają swój prywatny czas innym, pomagają, ale też mają dobre pomysły, aby miejsce, w którym żyją było lepsze. Oto link do mojej kandydatury w plebiscycie:

 

http://lubliniec.naszemiasto.pl/…/edward-przebieracz,25389,…

 

gdzie zobaczycie Państwo moje zdjęcie oraz krótki biogram, czy raczej wizytówkę plebiscytową (moim zdaniem prezentacja mojej osoby mogłaby być bardziej konkretna).

Jeśli komuś z Państwa nie szkoda 2 zł 46 gr (z VAT)
i chciałby zagłosować na moją kandydaturę bardzo proszę o wysłanie 
SMS o treści: DZCRLU.3 
na numer 72355.

Z jednego nr telefonu można wysłać nieskończona liczbę SMS :)

Głosowanie rozpoczęło się dziś, 15 stycznia i potrwa do 6 lutego 2015 roku.

O jego finale poinformuję Państwa.

 

Znalazłem misia!.jpg

 

Edward Przebieracz
Lubliniec, 15 I 2015


Podziel się
oceń
14
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Nagroda Burmistrza Miasta Lubliniec w dziedzinie kultury za rok 2014: Edward Przebieracz

środa, 14 stycznia 2015 8:18

 Nagroda Burmistrza Miasta Lubliniec 

W sobotę, 10 I 2015 roku, w sali widowiskowej lublinieckiego MDK podczas koncertu noworocznego red. Edward Przebieracz z Wydawnictwa św. Macieja Apostoła otrzymał Nagrodę Burmistrza Miasta Lubliniec Edwarda Maniury w dziedzinie kultury za osiągnięcia poetyckie w roku 2014.

 


Nagrodę oczywiście wręczył pan burmistrz.

 

 

Zaledwie od 2 lat jestem mieszkańcem Lublińca, jednak w tym krótkim czasie starałem się Lubliniec i Ziemię Lubliniecką godnie reprezentować na arenie krajowej, a także międzynarodowej, podczas konkursów poetyckim, imprez literackich, jako członek redakcji magazynu społeczno-kulturalnego "Ziemia Lubliniecka", czy wreszcie prowadząc działalność edytorską w Wydawnictwie św. Macieja Apostoła.

Lubliniec i Ziemia Lubliniecka to ziemia wspaniałych ludzi, ofiarnych serc, otwartych dłoni, to żyzna gleba, w którą - dzięki żonie Czesławie z d. Koloch - wrosło moje serce. Pragnę, by do końca moich dni przynosiło ono dobry plon dla wszystkich, z którymi dane będzie mi się spotykać.

Długa jest lista osób (oczywiście poza w/w Żoną), którym chciałbym w tym miejscu podziękować za to, że w Lublińcu czuję się szczęśliwy. Nie sposób wymienić wszystkich, pozwolę sobie wyszczególnić chociaż niektórych, którym pragnę powiedzieć BÓG ZAPŁAĆ!

EDWARD MANIURA - burmistrz
ANNA JONCZYK-DRZYMAŁA - wiceburmistrz
o. WALDEMAR JANECKI OMI - proboszcz mojej oblackiej parafii
o. TOMASZ WOŹNY OMI - wikariusz mojej oblackiej parafii
ks. ANTONI ZAJĄC - proboszcz parafii św. E.Stein, Steblów
SYLWIN BECHCICKI - prezes Towarzystwa im. św. E. Stein o/Lubliniec
AGATA WOŻNIAK-RYBKA - dyrektor MDK
ANETA KONIECZNY - Wydział Kultury w Starostwie Powiatowym
DARIUSZ PRZYŁAS - dyrektor Zespołu Szkół im. św. E.Stein
ZBIGNIEW SENIÓW - MDK Lubliniec
IRENA i SŁAWOMIR STANECKI - sąsiedzi
SABINA i ANDRZEJ CYTRYCKI - sąsiedzi
PRZEMYSŁAW CYTRYCKI
ELŻBIETA KRUPSKA
MARIA KRUPSKA                                                        

MAŁGORZATA DERKOWSKA

GERTUDA PYKA

ELWIRA WIECZOREK
URSZULA MIKOŁAJCZYK
PIOTR PASIAK

ANDRZEJ MUSIOŁ
dr ARKADIUSZ BARON
OLGIERD KNIEJSKI
ADAM GROBARA z Rodziną
BOGUSŁAW HRYCYK - redaktor naczelny "Ziemi Lublinieckiej"

no i cała moja kochana Rodzina z Lublińca Koloch, Koza, Bargiel i Klyta

plus córka Karolina.

Szczególne podziękowanie dla mojego szwagra o. PIOTRA KOLOCHA OMI

 

 

 Edward Przebieracz

Lubliniec, 14 I 2015 

 

Zdjęcia z MDK: KINGA PIÓRKOWSKA i JAROSŁAW KUBICIEL

 


Podziel się
oceń
12
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

poniedziałek, 25 maja 2015

Licznik odwiedzin:  61 314  

O moim bloogu

Publikacja wierszy religijnych.Myśli i rozważania pod Krzyżem. Prowadzenie warsztatów literackich.Pomoc (korekta,skład komputerowy, kontakt z Wydawnictwem) w wydaniu tomiku poetyckiego lub innej książ...

więcej...

Publikacja wierszy religijnych.Myśli i rozważania pod Krzyżem. Prowadzenie warsztatów literackich.Pomoc (korekta,skład komputerowy, kontakt z Wydawnictwem) w wydaniu tomiku poetyckiego lub innej książki.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 61314
Bloog istnieje od: 1196 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl