Bloog Wirtualna Polska
Są 1 168 173 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Witaj, Strudzony Wędrowcze, który idziesz w stronę Światłości. Usiądź i poklikaj sobie. Ciut atrakcji zapewniam ja tobie.

Wiersz Małgorzaty Osuch z dedykacją dla Edwarda Przebieracza

wtorek, 12 maja 2015 17:55

Wiersz dla mnie

 

MAŁGORZATA OSUCH, zam. Gołańcz, w swym najnowszym tomiku wierszy o bardzo ciekawym i poetyckim tytule "Oddech słowa", Gołańcz 2015, jeden z utworów pt. "Zanurzenie w Tajemnicę" zadedykowała mojej skromnej osobie.

 

Okładka Osuch z wierszem dla mnie.jpg

Osuch Wiersz dla mnie.jpg

 

Bóg zapłać Pani Małgosiu!

 

Edward Przebieracz 
Lubliniec, 12 V 2015


Podziel się
oceń
11
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Edward Przebieracz w jury konkursu poezji, gwary i piosenki śląskiej

czwartek, 30 kwietnia 2015 16:49

W jury konkursu poezji, gwary i piosenki śląskiej

 

W dniu 28 IV 2015, na zaproszenie nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lublińcu Sylwii Kansy, zasiadłem w jury XV Konkursu Regionalnego Poezji, Gwary i Piosenki Śląskiej "Lubi mi się tu mieszkać".

Konkurs zaszczycili swą obecnością: burmistrz miasta Lublińca Edward Maniura i wiceburmistrz Anna Jonczyk-Drzymała.

Za udział w pracach komisji konkursowej otrzymałem piękne "Podziękowanie".

Zapraszam do przeczytania artykułu i obejrzenia zdjęć z imprezy - materiałów zamieszczonych na stronie internetowej SP nr 1 w Lublińcu:

http://www.sp1.lubliniec.pl/aktualnosci/15%20konkurs%20regionalny/15%20konkurs%20regionalny.html

 

Edward Przebieracz

Lubliniec, 30 IV 2015


Podziel się
oceń
12
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Poeta lubliniecki na Podlasiu

wtorek, 21 kwietnia 2015 12:11

Poeta lubliniecki na Podlasiu

 

Na zaproszenie białostockiej literatki JOANNY PISARSKIEJ i prezes Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku IRENY GRABOWIECKIEJ w niedzielę 19 kwietnia 2015 r. promowałem w Domu Nauczyciela, ul. Warszawska 8 w Białymstoku, najnowszy swój tomik „Wiersze przebrane. Wybór wierszy z lat 1991-2011”, jak też najnowsze książki wydane przez prowadzone przeze mnie Wydawnictwo św. Macieja Apostoła, m.in. almanach literacki poświęcony Janowi Pawłowi II „2 IV 2005”, almanach współczesnej bajki polskiej „Dotyk Anioła”, czy almanach współczesnego aforyzmu polskiego "Nade mną nieustannie czuwa KTOŚ". 
Pochwalę się, że znająca się na poezji, jak też na sztuce edytorskiej, białostocka publiczność, zakupiła sporo moich tomików, również innych pozycji Wydawnictwa, w tym nawet "Nieznaną lubliniecką legendę".
Cieszyłem się, że po latach wirtualnej znajomości mogłem osobiście poznać prezentujące się literacko w almanachach Wydawnictwa św. Macieja Apostoła (np. w SANTO SUBITO, kwiecień 2014) panie JOANNE PISARSKĄ oraz REGINĘ KANTARSKĄ -KOPER.
W Domu Nauczyciela czuliśmy się wraz z żoną Czesławą jak w rodzinnym domu. Za okazaną nam gościnność, serdeczną atmosferę panującą podczas spotkania i przemiłe słowa o mojej poezji i wydawanych książkach: Bóg zapłać!

 

2015-04-19 Nr2.jpg

 

Na zdjęciu, obok poety lublinieckiego: jego żona Czesława (z prawej), oraz literatki białostockie: Regina Kantarska-Koper (pierwsza z lewej) i Joanna Pisarska.

 

Edward Przebieracz
Lubliniec, 21 IV 2015


Podziel się
oceń
14
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Poeta lubliniecki u dzieci w Lubecku

środa, 15 kwietnia 2015 9:21

Poeta lubliniecki u dzieci w Lubecku

 

Na zaproszenie DOMINIKI STEINERT w dniu 30 marca 2015 w godzinach popołudniowych byłem gościem Zespołu Szkół w Lubecku k/Lublińca.

 

20150330_173833.jpg


Uczestnicząc w szkolnej akcji "Czytajmy razem" przeczytałem dzieciom własną bajkę pt."Na łące". Prezentując wydaną przez prowadzone przeze mnie Wydawnictwo św. Macieja Apostoła bajkę MARII DZIUK z pobliskich Kochanowic pt."Tęczowe klocki", opowiedziałem grzecznej publiczności jak powstaje książka.

 

20150330_174448.jpg

 

Dzieci, które na spotkanie ze mną przybyły ze swoimi mamami, zadawały mi różne ciekawe pytania związane z pisaniem bajek, wierszy, wydawaniem książek, na które starałem się odpowiedzieć.Najmłodsi uczestnicy spotkania kolorowali pisanki, natomiast nieco starsze dzieci projektowały okładkę do przeczytanej przeze mnie bajki.

 

20150330_180455.jpg

 

Na zakończenie spotkania zadałem 3 pytania związane z moja prezentacją. Dzieci, które udzieliły na nie prawidłowe odpowiedzi otrzymały nagrody książkowe przygotowane przez panią Dominikę.Nie zabrakło też coś "na ząbek", czego - jako misiowi-łakomczuchowi - nie sposób mi nie odnotować.

 

Zdjęcia: Dominika Steinert

 

Edward Przebieracz
Lubliniec, 15 IV 2015


Podziel się
oceń
9
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Rozstrzygnięcie konkursu literackiego i promocja książki "Nieznana lubliniecka legenda"

poniedziałek, 13 kwietnia 2015 13:35

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU LITERACKIEGO I PROMOCJA KSIĄŻKI "NIEZNANA LUBLINIECKA LEGENDA"

 

W sobotnie popołudnie 11 IV 2015 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu literackiego dla mieszkańców Lublińca oraz promocja książki-pokłosia tego konkursu pt."Nieznana lubliniecka legenda".
Swoją obecnością imprezę uświetnili: burmistrz miasta Lublińca EDWARD MANIURA, wiceburmistrz miasta Lublińca ANNA JONCZYK-DRZYMAŁA, przewodniczący Rady Miasta Lublińca GABRIEL PODBIOŁ, przewodniczący Towarzystwa im. św. E. Stein o/Lubliniec SYLWIN BECHCICKI, dyrektorzy i grono pedagogiczne lublinieckich szkół, zaproszeni goście, mieszkańcy Lublińca i Ziemi Lublinieckiej, a przede wszystkim uczestnicy konkursu i współautorzy książki z legendami: dzieci kl. IV-VI z rodzicami, gimnazjaliści i osoby dorosłe.
Program artystyczny rozpoczęła inscenizacja jednej z konkursowych prac: legendy JULII PIETRUCHY, uczennicy kl V SP nr 1 w Lublińcu, pt."Legenda o Lublińcu", w której wystąpiły koleżanki i koledzy autorki z jej szkoły. Reżyseria: SYLWIA KANSY - nauczyciel SP nr 1, Lubliniec.
Po uroczystym powitaniu przybyłych na literacką uroczystość gości przez redaktora EDWARDA PRZEBIERACZA z Wydawnictwa św. Macieja Apostoła, okolicznościowy wiersz autorstwa MARII DZIUK z Kochanowic przeczytała przyjaciółka autorki RÓŻA BARGIEL.
Następnie historyk ze SP nr 3 w Lublińcu: pani BOŻENA GOLASZ-KOZA odpowiedziała na pytanie "Co to jest legenda?", jak również przypomniała znaną, obecną w mediach, "klasyczną" legendę o założeniu Lublińca przez księcia Władysława Opolczyka.
Redaktor EDWARD PRZEBIERACZ opowiedział jak doszło do zorganizowania konkursu i wydania książki z legendami.
Młody, zdolny artysta DAWID NIESŁONY - uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu - pokazał swój nietuzinkowy talent prezentując na fortepianie dwa utwory we własnym opracowaniu.
Po przerywniku muzycznym prezes Towarzystwa św. Edyty Stein o/Lubliniec SYLWIN BECHCICKI wygłosił referat "Obecność św. Edyty Stein w Lublińcu i w książce "Nieznana lubliniecka legenda".
Wyróżnioną w konkursie literackim - w kategorii gimnazjum - legendę pt."Nieznana lubliniecka legenda" przeczytał jej Autor: FRANCISZEK STRZELCZYK - uczeń kl. III Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Lublińcu.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było odczytanie przez prowadzącego imprezę ZBIGNIEWA SENIÓW listy osób wyróżnionych - w każdej kategorii wiekowej - w konkursie literackim. 
Zarówno osoby wyróżnione, jak i pozostali uczestnicy konkursu, otrzymali z rąk pana Burmistrza Edwarda Maniury i pani Wiceburmistrz Anny Jonczyk-Drzymały pamiątkowe dyplomy, a z rąk red. Edwarda Przebieracza egzemplarze autorskie książki, która została wydana w twardej, kolorowej oprawie, na dodatek ze specjalną zakładką (wstążeczką). Laureatem głównej nagrody w konkursie: grafiki z tytułem nagrodzonej pracy, został GRZEGORZ KOPIEC.
Ceremonii wręczania dyplomów, podziękowań i książek towarzyszyła maskotka miasta Lubliniec - Lubiś (o bogatym wnętrzu animatora miejscowej kultury PIOTRA PASIAKA).
Na zakończenie imprezy na red. Edwarda Przebieracza czekała miła niespodzianka: pisemne podziękowanie w formie ozdobnego dyplomu za organizację konkursu i publikację pokonkursowych prac, a także bukiet wspaniałych kwiatów otrzymany od pana Burmistrza i pani Wiceburmistrz.
Książki dla uczestników konkursu zakupił Urząd Miejski w Lublińcu. 
Bardzo dziękujemy ANNIE BARGIEL I MACIEJOWI PRZEBIERACZOWI za wykonanie rysunków Lubisia do książki. Dziękujemy portalowi Lubliniec.info za objęciem patronatem medialnym legendy lublinieckiej. KINDZE PIÓRKOWSKIEJ I JAROSŁAWOWI KUBICIELOWI z "Atelier" Studio Fotografii w Lublińcu bardzo dziękujemy za wyrażenie zgody na publikację zdjęcia lublinieckiego rynku na okładce książki. Dziękujemy również za wykonanie zdjęć podczas imprezy 11 IV, które niniejszym publikujemy.
Książkę z legendami (format A5, 176 stron, oprawa twarda ze wstążeczką) można zakupić w cenie 20 zł kontaktując się z Wydawnictwem 
e-mailowo: wydawnictwomacieja@gmailcom 
lub telefonicznie: 882-197-725

Prezentujemy poniżej zamieszczone w książce zarówno "Słowo wstępu od Wiceburmistrz Miasta Lublińca" jak też "Słowo wstępu od Wydawnictwa św. Macieja Apostoła":

Słowo wstępu
od Wiceburmistrz Miasta Lublińca

Drodzy Czytelnicy!

Publikację, którą oddajemy w Państwa ręce, zawdzięczamy organizatorom i uczestnikom konkursu „Nieznana lubliniecka legenda”. Dzięki wspaniałej inicjatywie Wydawnictwa św. Macieja Apostoła, Lubliniec doczekał się nowego zbioru legend – utworów inspirowanych bogactwem miejsc, osób, zdarzeń dobrze nam znanych, bo od wieków tworzących historię naszego Miasta.
Przyglądając się dziejom Lublińca, wierzę, że każde, z pozoru nawet błahe zdarzenie, ma jakiś głębszy sens… To my, Mieszkańcy, od ponad 740 lat jesteśmy w dużej mierze autorami i adresatami tych zdarzeń. Każdy miniony dzień staje się przecież niewielką cząstką naszej lokalnej historii.
I chociaż przyszło nam żyć w ciekawych czasach rozwoju nowoczesnych technologii i szybkiego postępu cywilizacyjnego, pewne potrzeby człowieka pozostają niezmienne. W naszych lublinieckich domach od lat można zjeść ten sam tradycyjny niedzielny obiad, w Wigilię zaśpiewać z rodziną najpiękniejsze polskie kolędy, a tuląc dziecko do snu opowiedzieć mu legendę o założeniu Lublińca przez księcia Władysława Opolczyka, powtarzając jego znamienne słowa: „Lubi mi się tu być”. Jestem pewna, że słowa te mają wielką wartość dla wszystkich pokoleń lubliniczan. Być może siła ich oddziaływania jest tak duża, że wyparła możliwość zaistnienia w świadomości mieszkańców innej lublinieckiej legendy?
Konkurs na „Nieznaną lubliniecką legendę” jest swoistym przykładem prowokacji literackiej. Kiedy usłyszałam o nim po raz pierwszy, nie spodziewałam się, że spotka się z tak dużym zainteresowaniem. Po lekturze wybranych prac doszłam do wniosku, że każdy Czytelnik znajdzie w tej publikacji coś dla siebie. Najbardziej urzekł mnie czar młodzieńczej fantazji, jak również dojrzałość uczuć i wzruszeń, zawartych w historiach bohaterów poszczególnych legend. Przekonałam się także, jak niewiele trzeba, aby do pewnych kwestii całkowicie zmienić nastawienie…
Od chwili publikacji niniejszej pozycji książkowej, możemy poszczycić się nie tylko jedną, wszystkim dobrze znaną, lubliniecką legendą, ale całym ich zbiorem. Czy któraś z nich dorówna popularnością legendzie o księciu Opolczyku? Wszystko w rękach Czytelników i następnych pokoleń lubliniczan. Czas ma w tym przypadku wielkie znaczenie. Pozostało mi mieć nadzieję, że młode pokolenie doceni specjały śląskiej kuchni, a w Boże Narodzenie nie będziemy nucić wyłącznie amerykańskich melodii. Nie miałabym jednak nic przeciwko temu, aby mama tuląc dziecko do snu zapytała maluszka:
– Kochanie, o czym dzisiaj poczytamy? Chcesz o księciu Opolczyku, małej Edytce, czy może o Zamku Lublinieckim?
Składam serdecznie podziękowania Panu Edwardowi Przebieraczowi za opracowanie niniejszej publikacji.

Wszystkim Czytelnikom życzę miłej lektury!

Anna Jonczyk-Drzymała
Wiceburmistrz Miasta Lublińca
Lubliniec, 4 III 2015

Słowo wstępu
od Wydawnictwa św. Macieja Apostoła

Ogłoszony przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła z siedzibą w Lublińcu konkurs literacki pt. „Nieznana lubliniecka legenda” ad­resowany był do wszystkich mieszkańców miasta Lubliniec, mieszka­jących na stałe lub czasowo, uczących się czy pracujących w naszym mieście.
Konkurs przeprowadzony został w następujących kategoriach:
– szkoły podstawowe
– gimnazja
– szkoły ponadgimnazjalne
– dorośli
Patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta Lubliniec Edward Maniura. Całym sercem, a nawet piórem, zaangażowała się w to kul­turalne przedsięwzięcie także Wiceburmistrz Miasta Lubliniec Anna Jonczyk-Drzymała.
Mieszkańcy Lublińca mieli za zadanie, w terminie od 1 paździer­nika 2014 do 14 lutego 2015 roku, wymyślić własną, oryginalną le­gendę, nie tylko o powstaniu miasta, ale także opowieść związaną z miejscami, obiektami (np. rynek, rzeka Lublinica, Zamek Lubliniec­ki), czy osobami (np. św. Edyta Stein), nierozerwalnie związanymi z historią jak i dniem dzisiejszym Lublińca.
Jury konkursowe, powołane przez Wydawnictwo św. Macieja Apo­stoła, pod przewodnictwem literata Edwarda Przebieracza, podjęło decyzję, by wszystkie nadesłane prace na konkurs zamieścić w książ­ce-pokłosiu tegoż konkursu.
Na konkurs wpłynęło łącznie równo 70 legend, od 64 autorów z Lublińca, Strzebinia, Tarnowskich Gór i Kochanowic: 47 prac na­desłali uczniowie szkół podstawowych, 6 gimnazjaliści, a 17 osoby dorosłe. Nie wpłynęła żadna praca od ucznia szkoły ponadgimnazjal­nej. Możliwość, zawartą w regulaminie konkursu, opublikowanym na stronach internetowych Wydawnictwa św. Macieja Apostoła, a także w lublinieckich mediach, z których patronem medialnym konkursu został portal Lubliniec.info, że jeden autor może nadesłać więcej niż jedną pracę, wykorzystały 2 osoby: jedna z uczennic „podstawówki”, która nadesłała 2 prace, oraz dorosła pani, która nadesłała aż 6 legend.
Wydawnicze jury konkursowe, zwracając uwagę na wartości lite­rackie nadesłanych na konkurs legend, w każdej kategorii przyznało wyróżnienia, które otrzymali:
w kategorii szkół podstawowych (kl. IV-VI):
JULIA JAJSZCZYK kl. VI SP nr 1 im. Marii Konopnickiej, za legen­dę Miłość i nienawiść do lasu;
EMILIA KRAWCZYK kl. VI SP nr 3 im. Bohaterów Westerplatte, za legendę O Ponuraku, co pod rynkiem lublinieckim mieszkał;
EMILIA KRAWCZYK kl. VI SP nr 3, za legendę Jak czarownice i utopce Lubliniec ratowały;
SZYMON KUBACKI kl. VI SP nr 3, za legendę Legenda o powsta­niu Lublińca;
JULIA KUCHARSKA kl. IV SP nr 3, za legendę Legenda o rzece Lublinicy;
ANNA PODSIEDLIK kl. V SP nr 1, za legendę Legenda o kościółku św. Anny;
JULIA WYRAZ kl. IV SP nr 1, za legendę Nieznana historia Zamku Lublinieckiego
w kategorii gimnazjum:
PAULINA PROWDA, kl.III Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Lu­blińcu, za legendę Inna legenda Lublińca;
FRANCISZEK STRZELCZYK, kl.III Gimnazjum nr 2 im. Jana Paw­ła II w Lublińcu, za legendę Nieznana lubliniecka legenda
w kategorii dorośli:
MARIA DOLEŻYCH, zam. Lubliniec, za legendę Skrawek nieba; MARIA DZIUK, zam. Kochanowice, za legendę Święty Jan Nepomu­cen i mała Edytka;
MARIA KRUPSKA, zam. Lubliniec, za legendę Ulubiona bajka świętej Edyty Stein;
AGNIESZKA MACIÓW, zam. Lubliniec, za legendę Nieznana lubliniecka legenda o pewnym posągu; 
JERZY MIOSGA, zam. Lubliniec, za legendę O Andrzeju, co przej­rzał w ciemnościach;
STANISŁAWA TOBOR, zam. Lubliniec, za legendę Święty Jan Ne­pomucen w Lublińcu.
Najlepszą pracą konkursową okazała się legenda Fałszywy dekret, której autorem jest GRZEGORZ KOPIEC, zam. Lubliniec.
Pan Grzegorz ma 32 lata, z zawodu jest informatykiem. Wydawnic­two – jako nagrodę główną w konkursie – zaproponowało mu wyda­nie książkowe zbioru własnych legend/opowiadań.
Jury podkreśla niezwykle wysoki poziom literacki nadesłanych le­gend, zwłaszcza w kategorii dorosłych, w której aż 6 autorów otrzy­mało wyróżnienia i nagrodę główną.
Na rozstrzygnięcie konkursu oraz promocję niniejszej książki, w dniu 11 IV 2015 w lublinieckim MDK, zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy konkursu, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz bez­płatnie egzemplarz autorski książki.
Dyrektor MDK w Lublińcu, Agata Woźniak-Rybka, zechce przyjąć od Wydawnictwa św. Macieja Apostoła wyrazy serdecznego podzię­kowania za bezpłatne udostępnienie sali widowiskowej MDK na pro­mocję książki z lublinieckimi legendami.
Bardzo dziękujemy także konferansjerowi Zbigniewowi Seniów za poprowadzenie imprezy promocyjnej książki.
Wielkie „Bóg zapłać!” kierujemy także do wszystkich osób zaan­gażowanych w oprawę artystyczną promocji książki. Szczególne podziękowanie zechce przyjąć Sylwin Bechcicki – prezes Stowarzy­szenia św. E.Stein o/Lubliniec, za wygłoszony referat „Obecność św. Edyty Stein w Lublińcu i w książce Nieznana lubliniecka legenda”.
Gratulujemy dyrektorom lublinieckich szkół, których uczniowie zaangażowali się w twórczość literacką promującą Lubliniec.
Szczególne podziękowania kierujemy do nauczycieli, bez których wysiłku i poświęconego czasu nie powstałaby tak duża liczba pięk­nych lublinieckich legend: Sylwii Kansy (SP nr 1), Gabriela Podbioła (SP nr 3) i Aleksandry Hepner-Zając (Gimnazjum nr 2).

 

atelier (35).jpg

 

Więcej zdjęć z imprezy na stronie internetowej Wydawnictwa:
wydawnictwomacieja.blogspot.com
podstrona "Regionalia lublinieckie"

a także na portalu Lubliniec.info

red. Edward Przebieracz
Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
Lubliniec, 13 IV 2015


Podziel się
oceń
8
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

czwartek, 8 października 2015

Licznik odwiedzin:  67 778  

O moim bloogu

Publikacja wierszy religijnych.Myśli i rozważania pod Krzyżem. Prowadzenie warsztatów literackich.Pomoc (korekta,skład komputerowy, kontakt z Wydawnictwem) w wydaniu tomiku poetyckiego lub innej książ...

więcej...

Publikacja wierszy religijnych.Myśli i rozważania pod Krzyżem. Prowadzenie warsztatów literackich.Pomoc (korekta,skład komputerowy, kontakt z Wydawnictwem) w wydaniu tomiku poetyckiego lub innej książki.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 67778
Bloog istnieje od: 1333 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl